Share

بیش از پنج هزار تن در اعتراض به سیاست‌های مهاجرتی اتحادیه اروپا، به مراسم خاکسپاری نمادین پناهجویان در مقابل پارلمان اروپا رفتند.

010

اعتراض یکشنبه ۳۱ ژوئن قرار بود تشییع جنازه چند تن از «پناهجویان ناشناسی» باشد که سوگواران معترض تصمیم داشتند آنان را مقابل دفتر آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان به خاک بسپارند. این «پناهجویان ناشناس»، در شمار چند صد سرنشین قایق مهاجران غیرقانونی‌ای بودند که در مسیر آفریقا به اروپا، در آب‌های مدیترانه جان باختند.

به گزارش رادیو زمانه، به سبب مخالفت پلیس با برگزاری مراسم تشییع جسد پناهجویان، تظاهرات‌کنندگان تصمیم گرفتند تا با کندن قبرهای نمادین و حمل تابوت‌‌های خالی، در فضای سبز مقابل پارلمان آلمان تجمع کنند. طی این مراسم بیش از ۱۰۰ قبر در محوطه مجاور پارلمان آلمان کنده شد.

همزمان پلیس آلمان تلاش کرد تا از ورود معترضان به محوطه چمن روبروی پارلمان جلوگیری کند، اما در نهایت تظاهرکنندگان توانستند وارد شوند.

تخمین زده می‌شود که از میان پنج هزار معترض سوگوار، تنها ۱۰۰۰ تن از آنان با گذشتن از سد پلیس وارد محوطه‌ای شدند تا در آنجا قبرها را حفر کنند.

علاوه بر این ماموران پلیس با پوتین‌ از روی قبرهای نمادینی که معترضان ساخته بودند عبور می کردند که همین امر تظاهرات را به خشونت کشید. در مقابل تجمع‌کنندگان نیز شعار می‌دادند که «دست‌های شما به خون آغشته است.»

بیش از ۵۰ تن از تظاهرات‌کنندگان در جریان برگزاری این مراسم دستگیر شدند.

حمید نوذری مسئول کانون پناهندگان سیاسی در برلین از جمله حاضران در این تظاهرات بود. او به رادیو زمانه گفت: «تظاهرات امروز بیش از آنکه حرکت احزاب و اتحادیه‌ها باشد، مدنی و خودجوش بود. »

به گفته حمید نوذری «تلنگری که این حرکت به افکار عمومی آلمان زد بسیار موفقیت‌آمیز بود. آنها می‌خواستند اروپا و آلمان را به مسئولیت سیاسی خود آگاه کنند. درست است که تشییع جنازه‌ای که قرار بود در جلوی دفتر آنگلا مرکل انجام شود، نشد. اما حرکت نمادین و نافرمانی مدنی یکشنبه، یعنی این چند صد قبری که در محوطه مقابل پارلمان آلمان کنده شده، اینجا را به گورستان پر گل نمادینی تبدیل کرده که همه پناهجویانی که جان خودشان را از دست دادند، اینجا جمع شدند.»

در این مراسم که به دعوت «مرکز زیبایی سیاسی» آلمان برگزار شده بود، معترضان سوگوار با شاخه‌های گل و شمع روشن حضور یافته بودند.

مرکز زیبایی سیاسی که بر فُرم هنری اعتراض تکیه دارد، مدتی است که بر مسئله مبارزه با سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال پناهندگان تمرکز دارد. هفته گذشته نیز فعالان این مرکز، جنازه زن سوری ۳۴ ساله‌ای را که در سوانح زنجیره‌ای غرق شدن قایق مهاجران جان باخته بود، بدون مجوز گورستان و با آیین مذهبی به خاک سپردند.

سیاست‌های مهاجرتی اتحادیه اروپا با محدود کردن پذیرش مهاجران و بستن راه‌های هموار برای ورود آنها، پناهجویان را وادار ساخته تا با وسایل نقلیه نامطمئن و از مسیرهای خطرناک وارد خاک اروپا شوند. این موضوع محور اصلی اعتراض‌های عصر یکشنبه بود.

عکس‌های این مراسم:

01

06

010

020

08

015

012

021

023

014

09

013

Share