Share

احمد خسروی وفا، رئیس کل دادگستری اصفهان خبرهای منتشرشده درباره اعتراف «مظنون اسیدپاشی» در اصفهان را رد کرد و گفت پرونده در حال بررسی است و هنوز نمی‌توان به یقین در این‌باره چیزی گفت.

Asid

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) رئیس کل دادگستری اصفهان امروز، سه‌شنبه دوم تیرماه گفت: «مظنون دستگیرشده در رابطه با پرونده اسیدپاشی اصفهان به‌عنوان متهم در حال بازجویی است و این پرونده هنوز به قطعیت نرسیده است.»

هفته گذشته حسین علیزاده وکیل سمیه مثماریان، مینا آزاده و مرضیه ابراهیمی، سه تن از قربانیان اسیدپاشی از دستگیری فردی خبر داد که گفته می‌شد عامل اصلی اسیدپاشی است اما این موضوع همچنان در حد گمانه‌زنی باقی‌ست و به‌طور رسمی تأیید نشده است.

خبرگزاری تسنیم نیز خبری مبنی بر اعتراف فرد دستگیره منتشر کرد اما صحت این خبر نیز تأیید نشده است.

احمد خسروی وفا گفت: «هرگونه اظهارنظر در این زمینه باید از سوی دادگستری اصفهان انجام شود.»

سرهنگ ستار خسروی، رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان نیز به ایرنا گفته است: «تاکنون مظنونان زیادی در این ارتباط دستگیر شده‌اند ولی هیچ‌یک به‌صراحت به این جرم اعتراف نکرده و شواهد نیز بیانگر این امر نیست.»

او گفت پلیس کماکان در حال بررسی پرونده و در تلاش برای شناسایی و دستگیری عامل اسیدپاشی است.

سرهنگ جهانگیر کریمی، معاون فرماندهی انتظامی استان اصفهان نیز تأکید کرده است که پرونده اسیدپاشی هنوز به قطعیت نرسیده و خبر دستگیری فردی که به‌طور قطعی ثابت شده باشد عامل اسیدپاشی است درست نیست.

اسیدپاشی‌ به روی زنان در اصفهان، در مهرماه سال ۹۳، هم‌زمان با ارائه طرح امر به معروف و نهی از منکر در مجلس ایران صورت گرفت و بسیاری از منتقدان، این اسیدپاشی‌ها را نتیجه سیاست‌های حکومتی تحت لوای امر به معروف و نهی از منکر علیه زنان و آن‌چه «بدحجابی» تلقی می‌شود، دانستند.

خبرهای غیررسمی از قربانی‌شدن ۱۵ تن در این اسیدپاشی‌ها حکایت داشتند اما خبرگزاری‌های رسمی ایران این قربانیان را چهار نفر عنوان کردند که یکی از آن‌ها جان سپرد.

در پی بازتاب گسترده خبر اسیدپاشی‌ها در اصفهان مقامات حکومتی ایران همواره سعی در محدود نشان دادن آن داشته و مدام از «عامل» این اسیدپاشی‌ها سخن می‌گویند و نه احتمالاً «عوامل» آن.

از آن زمان تاکنون نیز بارها رسانه‌های ایران از بازداشت «مظنون اسیدپاشی» خبر داده‌اند اما بعد معلوم شده که چنین شخصی دستگیر نشده است.

Share