Share

نخستین گروه از سربازان به‌عنوان نیروهای محیط‌‌بان یگان حفاظت سازمان محیط زیست عازم استان‌های مختلف در ایران شدند.

Sarbaz

به گزارش سایت سازمان حفاظت محیط زیست، ستاد کل نیروهای مسلح در سال جاری۱۴۰ سرباز دیپلم و زیر دیپلم را در اختیار یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور قرار داده است.

نخستین گروه از سربازان که ۵۱ نفر هستند، فعالیت خود را در استان‌های خوزستان، ایلام، کردستان، زنجان، فارس، تهران، البرز، همدان، کرمانشاه، مرکزی، بوشهر، اصفهان، هرمزگان، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری و یزد آغاز کرده‌اند.

سازمان محیط زیست می‌گوید که این سربازان آموزش‌های حفاظت از محیط زیست را فرا گرفته‌اند.

سازمان محیط زیست تاکنون برای حفاظت از محیط زیست و مناطق حفاظت‌شده تنها از نیروهای محیط‌بان که در استخدام داشت، استفاده می‌کرد و این برای نخستین بار است که سربازان به‌عنوان محیط‌بان به کار گرفته می‌شوند.

دست‌اندازی به محیط زیست و مناطق حفاظت‌شده در ایران مانند شکار حیوانات، کاهش مداوم جنگل‌ها، مراتع، تخریب کوهستان‌ها، سواحل دریا و کاهش گوناگونی زیستی از دغدغه‌های فعالان محیط زیست به شمار می‌رود.

ایران برای حفاظت از عرصه‌ها و منابع طبیعی خود به دست‌کم ۱۰ هزار نفر برای پیوستن به «یگان حفاظت از محیط زیست» نیاز دارد.

در حال حاضر کار حفاظت از ۱۷ میلیون هکتار عرصه طبیعی در ایران، برعهده سه هزار محیط‌بان است.

به گفته سرهنگ حمیدرضا خیلدار، فرمانده یگان حفاظت از محیط زیست، اکنون به ازای هر شش هزار هکتار تنها یک محیط‌بان وجود دارد اما وضعیت در استان‌هایی مانند فارس وخیم‌تر است و در هر ۴۰ هزار هکتار تنها یک نفر برای حفاظت و محیط‌بانی خدمت می‌کند.

Share