Share

جلسه استیضاح علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش ایران در مجلس برگزار شد و پس از سخنان نمایندگان موافق و مخالف استیضاح، او بار دیگر رأی اعتماد مجلس را به‌دست آورد.

علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش ایران در جلسه استیضاح مجلس

علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش ایران در جلسه استیضاح مجلس

جلسه استیضاح وزیر آموزش و پرورش روز چهارشنبه سوم تیرماه برگزار شد و از مجموع ۲۵۶ نماینده حاضر، ۷۶ نفر با استیضاح موافق، ۱۶۷ نفر مخالف و ۱۳ نفر ممتنع بودند.

بدین ترتیب علی‌اصغر فانی در سمت دولتی خود باقی ماند.

محور استیضاح وزیر آموزش و پرورش توسط نمایندگان مجلس «معیشت فرهنگیان، اجرای سند تحول، مباحث آموزشی، دانشگاه فرهنگیان و ‌انتصابات سیاسی در وزارت آموزش و پرورش» اعلام شده بود.

در جلسه استیضاح، ۹ نماینده موافق استیضاح جبار کوچکی‌نژاد، نادر قاضی‌پور، مهدی موسوی‌نژاد، حامد قادر مرزی، فرهاد بشیری، محمدسعید انصاری، محسن علیمردانی، محمود شکری و احمد آریایی‌نژاد سخنرانی کردند و سپس علی‌اصغر فانی از عملکرد خود در ۲۲ ماه گذشته سخن گفت و در ادامه غلامرضا تاجگردون و غلامرضا مصباحی مقدم به دفاع از فانی پرداختند.

پیش از این ۱۵ نماینده از ۶۴ نماینده امضا‌کننده درخواست استیضاح وزیر آموزش و پرورش امضای خود را پس گرفته بودند. آن‌ها در نامه‌ای خطاب به هیأت رئیسه مجلس گفتند با توجه به «مذاکرات و تعامل انجام شده با وزیر و معاونانش» و «حل مشکلات مورد نظر» انصراف خود را اعلام می‌کنند. در روز قبل از جلسه استیضاح نیز گروهی از نمایندگان امضای خود را پس گرفته بودند.

طی دو سالی که از عمر دولت یازدهم و وزارت علی‌اصغر فانی می‌گذرد، این چندمین بار است که طرح استیضاح وزیر آموزش ‌و ‌پرورش در مجلس مطرح شده است. برای نمونه یک بار در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۳ و بار دیگر در دی‌ماه همین سال این موضوع مطرح شده بود. فانی دو بار از مجلس کارت زرد گرفته بود.

برخی استیضاح وزیر آموزش و پرورش را «سیاسی» و در چارچوب اختلافات مجلس و دولت حسن روحانی ارزیابی می‌کردند.

با این حال در ماه‌های گذشته اعتراضات گسترده معلمان در شهرهای مختلف ایران نشان از نارضایتی آن‌ها از وضعیت موجود بود.

علی‌اصغر فانی در آبان‌ماه ۱۳۹۲ برای صدارت بر وزارت آموزش و پرورش از مجلس رأی اعتماد گرفته بود.

او معاون آموزش و پرورش در دولت محمد خاتمی و همچنین رئیس ستاد فرهنگیان میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ نیز بوده است.

Share