Share

پنج افغان که به‌عنوان «مدافعان حرم» و دفاع از دولت سوریه، از ایران عازم دمشق شده بودند، در این کشور کشته شدند.

حرم زینب کبری در دمشق یکی از زیارتگاه‌های مهم شیعیان و از مساجد بزرگ سوریه است.

حرم زینب کبری در دمشق یکی از زیارتگاه‌های مهم شیعیان و از مساجد بزرگ سوریه است.

به گزارش روزنامه ایران، «مجتبی میرزایی، مجتبی حسینی، محمدهادی هاشمی، حسن فراهانی و سرور هاشمی» پنج تن از افغان‌هایی هستند که در جریان خشونت‌ها در سوریه کشته شده‌اند و قرار است امروز پنج‌شنبه چهارم تیر در مشهد دفن شوند.

خبرگزاری تسنیم گزارش داده که این پنج تن از اعضای «لشکر فاطمیون» بوده‌اند.

بر پایه این گزارش، «تیپ فاطمیون متشکل از رزمندگان افغانستانی است که چندی پیش با افزایش توان عملیاتی و نیروهایش به لشکر ارتقا یافت.»

اعضای سپاه پاسداران، بسیجیان و مهاجران افغان‌ از جمله کسانی هستند که به‌عنوان حامیان اسد به سوریه  اعزام می‌شوند.

با این حال هنوز مشخص نیست که مهاجران افغان به‌طور داوطلبانه عازم سوریه می‌شوند و یا این‌که سپاه پاسداران ایران که در سوریه حضور دارد، این مهاجران را به‌شکل اجباری عازم این کشور می‌کند.

به دنبال تصمیم مقامات ایران برای اعزام افغان‌های مقیم این کشور به سوریه، اردیبهشت امسال گروهی از طالبان افغانستان در پی سفر به تهران با مقامات ایرانی گفت‌وگو و مذاکره کرده‌اند.

وحید مژده، عضو وزارت ‌خارجه افغانستان در دوران طالبان در گفت‌وگو با روزنامه شرق گفته بود که جمهوری اسلامی، مهاجران افغان را برای جنگ به سوریه و یمن اعزام می‌کند و طالبان نگران هستند که این‌گونه اقدامات باعث «تحریک احساسات مذهبی» در افغانستان شود و «در نتیجه برای داعش فرصت مناسبی به‌منظور سربازگیری فراهم آورد.»

ایران که از حامیان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه است در حمایت از او افرادی را که از آن‌ها به نام «مدافعان حرم» یاد می‌شود برای مبارزه با مخالفان اسد به سوریه اعزام می‌کند که تاکنون شماری از آن‌ها نیز در این حملات کشته و به‌عنوان «شهدای مدافع حرم» در ایران به خاک سپرده شده‌اند.

در همین حال حسین عالمی‌بلخی، وزیر مهاجران و عودت‌دهندگان در کابینه وحدت ملی افغانستان خواهان شفاف‌سازی درباره حضور مهاجران افغانستانی در سوریه شده است.

Share