Share

موج جدید گرد و غبار که از ظهر روز چهارشنبه وارد استان کرمانشاه شده است هوای شهر کرمانشاه را در شرایط بحرانی قرار داده است.

rizgard shen

سعید دزفولی، رئیس اداره امور آزمایشگاه اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه روز پنج‌شنبه ۴ تیرماه به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت: «میانگین غلظت گرد و غبار کرمانشاه به ۷۱۰ میکروگرم بر مترمکعب هوا رسید که این آلودگی چهار برابر حد استاندارد و بیانگر وضع بحران است.»

مقدار ریزگردها در هوای هر شهر تا ۱۰۰ میکروگرم بر مترمکعب طبیعی است از ۱۰۰ تا ۲۵۰ میکروگرم شرایط هشدار و از این مقدار تا ۳۵۰ میکروگرم بر مترمکعب در وضع اضطرار و از این میزان بیشتر هوا در وضع بحران قرار می‌گیرد.

دزفولی افزود: «پیک غلظت گرد و غبار هوای شهر کرمانشاه طی هشت ساعت گذشته بین ساعت یک تا دو بامداد اتفاق افتاد که این میزان به ۸۳۹ میکروگرم بر مترمکعب هوا رسید.»

به‌گفته رئیس اداره امور آزمایشگاه اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه آخرین اندازه‌گیری صورت گرفته که ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح امروز (پنج‌شنبه) انجام گرفت نشان می‌دهد که میزان غلظت موجود در ذرات هوا به ۶۷۵ میکروگرم بر مترمکعب هوا رسیده بود.

سعید دزفولی پیش‌بینی کرد که این وضعیت تا عصر پنج‌شنبه و با مقدار شدت کمتری ادامه یابد.

در سال جاری، وضعیت هوای کرمانشاه در فروردین‌ هفت روز و در اردیبهشت هشت روز در شرایط هشدار قرار گرفت. همچنین در خردادماه کرمانشاه چهار روز هوای غیراستاندارد داشت که سه روز آن در وضع هشدار و یک روز هم در وضع اضطرار بود.

در سال گذشته مجموع روزهای ناسالم کرمانشاه به ۲۴ روز رسید که ۲۲ روز آن در وضع هشدار، یک روز در وضع اضطرار و یک روز هم در وضع بحران قرار داشت.

بهمن‌ماه سال گذشته میزان غلظت گرد و غبار در برخی شهرهای استان خوزستان به ۶۶ برابر حد مجاز رسید و اعتراضاتی را در بر داشت. مردم در تجمع‌های اعتراضی خواهان رسیدگی دولت به مسأله ریزگردها شدند.

Share