Share

برگ‌های درختان چنار در خیابان‌های تهران در آغاز فصل تابستان، زرد شده‌اند و به کف خیابان‌ها ریخته‌اند. یک مقام شهرداری تهران، گرمای بالای ۴۰ درجه را علت این اتفاق اعلام کرده است.

valiasr-st22

به گزارش روزنامه شهروند، علی‌محمد مختاری، مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تهران گفته که وقتی دمای هوا بالا می‌رود، زمان آبیاری، «به گیاه شوک وارد شده و باعث می‌شود خزان زودرس ایجاد شود.»

او از این اتفاق به عنوان «تنش» نام برده و افزوده به‌دلیل شوکی که به گیاه وارد می‌شود «باید فواصل آبیاری را کم کرد و زمان آبیاری هم باید تنظیم شود تا مشکل این‌چنینی بروز نکند.»

«آلودگی هوا، احتراق ناقص و سوختن برگ درختان بر اثر آلودگی هوایی که جلوی تنفس درختان را گرفته» از جمله دلایل دیگر بروز پدیده پاییز زودرس درختان اعلام می‌شود.

به گفته کارشناسان، آلاینده‌ها از طریق برگ، جذب و وارد بافت‌های گیاه شده و فعالیت آن را مختل می‌کنند و موجب بسته و مسدود شدن روزنه‌های درختان می‌شوند، به‌ گونه‌ای که تنفس گیاه با مشکل مواجه شده و به سختی صورت می‌گیرد و برگ درختان که مواد مورد نیاز درخت را فراهم می‌کند، زرد می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که بین ۶۰ تا ۷۰درصد عامل اصلی آلایندگی هوای شهر‌ها، وسایل نقلیه هستند و مطالعات دقیق‌تر ثابت کرده که موتور سیکلت‌ها شش تا هشت برابر خودرو‌ها در آلودگی هوا نقش دارند.

Share