Share

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای وارد وین شد.

zarif123

ظریف پس از ورود به وین در گفتگو با خبرنگاران گفت: «با هدف رسیدن به یک توافق که منافع و حقوق مردم ایران در آن رعایت شده و برای همه دنیا توافق خوبی باشد، به وین آمده‌ایم.»

به گفته ظریف، «اگر طرف مقابل آمادگی به رسمیت شناختن حقوق مردم ایران و انجام وظایف خود را داشته باشد و زیاده‌خواهی نکند، حتما به توافق خواهیم رسید.»

ظریف قرار است در اولین ملاقات رسمی خود تا ساعاتی دیگر در وین با جان کری، وزیر خارجه آمریکا که دیروز به وین آمده مذاکره کند.

علاوه بر فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزرای امور خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه نیز در نهایت تا یکشنبه ۲۸ژوئن/۷تیر به این مذاکرات می‌پیوندد. با این حال هنوز حضور سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و وانگ یی، وزیر خارجه چین در این مذاکرات قطعی نشده است.

وزیر امور خارجه ایران پیش از سفر نیز در توئیتر خود نوشته بود: «به وین می‌رویم تا یک توافق با دوام و منصفانه را بدست آوریم.»

مهلت نهایی ایران و قدرت‌های جهانی برای رسیدن به توافقنامه هسته‎‌‎ای ۳۰ژوئن/۱۰ تیرماه است. این درحالی است که به گفته تمام مقامات مذاکره‌کننده، هنوز اختلافات اساسی باقی است. اغلب کشورهای مذاکره کننده احتمال ادامه یافتن مذاکرات پس از ۳۰ ژوئن را داده‌اند.

همزمان محمدجواد ظریف نیز در جمع خبرنگاران درباره تمدید مذاکرات گفت: «زمان مهم نیست، دستیابی به توافق خوب اهمیت دارد.»

در حال حاضر برای طرف ایرانی چگونگی لغو تحریم‌ها و بازدید از سایت‌های هسته‌ای و نظامی این کشور از مسائل اصلی به شمار می‌آیند.

Share