Share

آخرین خبرها از روند مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵، حاکی از ادامه مذاکرات پس از ضرب الاجل نهایی۳۰ ژوئن/ ۹ تیر و بالا گرفتن برخی از اختلافات است که گمان می‌رفت در تفاهمنامه لوزان حل شده بودند.

zarif 1

خبرگزاری رویترز نیز به نقل ازدیپلمات‌ها ضرب الاجل واقعی توافق هسته‌ای را ۹ ژوئیه/۱۸ تیر ذکر کرده است.

منابع خبری از شدت گرفتن برخی اختلاف بر سر تفسیر توافق لوزان خبر می‌دهند.

همزمان خبرگزاری ایسنا از بازگشت «یک روزه و از پیش تعیین‌شده» وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف به تهران خبرداد. به این ترتیب او پس از یک شب حضور در تهران به وین بازمی‌گردد. با این حال برخی از دیپلمات‌ها معتقدند این سفر غیر منتظره و فوریتی بوده است.

درفاصله دو روز مانده به مهلت نهایی دستیابی به توافق هسته‌ای،صبح یکشنبه ۲۸ژوئن/ هفتم تیر، وزرای خارجه ایران و آمریکا برای بار سوم نشست دو جانبه خود را برگزار کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان پس از ورود به وین در باره توافقنامه هسته ای ایران گفت: «معتقدم که اگر در این مذاکرات توافقی به دست نیاید، تمامی طرفین بازنده‌اند».

به گفته اشتاین‌مایر در صورت عدم دستیابی به توافق ایران همچنان منزوی باقی مانده و مسابقه تسلیحاتی تازه‌ای  در منطقه در می‌گیرد که نتایج فاجعه‌باری در پی خواهد داشت.

ورود وزرای خارجه اروپایی به وین

به علاوه دیدارهای دوجانبه ایران با وزیر خارجه بریتانیا، چین و آلمان در دستور کار امروز قرار دارد.

همچنین فلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز وارد وین شده و به مذاکرات پیوستند.

هاموند به خبرنگاران گفت:«برای رسیدن به توافق چالش‌های بزرگی وجود دارند که باید حل شوند.»

موگرینی نیز در بدو ورود به وین اظهار داشت:«گفت‌وگوها بسیار دشوار خواهد بود و مسئله مهم اراده سیاسی است.» موگرینی اضافه کرد:«در صورت داشتن اراده سیاسی لازم دستیابی به توافق بیش از هرزمان دیگری پابرجاست.»

به گفته موگرینی در این مذاکرات پای امنیت جهانی در میان است.

معاون وزیر خارجه چین نیز در اظهار نظر خود گفت: «توافق هسته‌ای با ایران به نفع صلح و امنیت در منطقه و جهان است.» او از طرفین مذاکرات خواست تا اراده سیاسی لازم را از خود نشان دهند و به دغدغه‌های طرف مقابل اهمیت دهند.

سه شرط فابیوس

شنبه نیز لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه سه شرط «اجتناب ناپذیر» برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران را برشمرد.

این سه شرط عبارتند از: محدودیت بلند مدت ظرفیت تحقیق و توسعه برنامه هسته ای ایران – بازرسی های پیگیرانه از سایت‌های هسته‌ای و درصورت نیاز مراکز نظامی ایران – بازگشت اتوماتیک وار تحریم‌ها در صورت نقض تعهدات ازسوی ایران.

رهبر ایران اخیراً و به صراحت با بازدید از مراکز نظامی مخالفت کرد و آن را جزو خط قرمزهای ایران برشمرد.

Share