Share

سعید خلیلی، وکیل محمدعلی طاهری خبر داده که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به دلیل انتشار «خبر دروغ» درباره موکلش شکایت می‌کند.

محمدعلی طاهری، بنیانگذار مؤسسه فرهنگی هنری «عرفان حلقه»

محمدعلی طاهری، بنیانگذار مؤسسه فرهنگی هنری «عرفان حلقه»

محمدعلی طاهری، بنیانگذار مؤسسه فرهنگی هنری «عرفان حلقه» است که از ۱۰ مردادماه سال ۱۳۸۹ در زندان به‌سر می‌برد.

سعید خلیلی در صفحه فیس‌بوکش نوشته که بخش‌های خبری صدا و سیما از جمله بخش خبری ۲۰:۳۰ و شبکه خبر، محمدعلی طاهری را به «ارتباط نامشروع» متهم کرده‌اند، اتهامی که به گفته او در پرونده‌های موکلش وجود ندارد.

این وکیل دادگستری افزوده تنها در صورتی که صدا و سیما بابت انتشار این خبر دروغ، عذرخواهی کند از شکایت صرف‌نظر خواهد کرد.

خرداد امسال و چند هفته پس از برگزاری دادگاه محمدعلی طاهری اعلام شد که او به اعدام محکوم شده اما غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگو و معاون قوه قضائیه گفته: «هنوز احکامش قطعی نیست و مسائلی که مطرح شده از قاضی جویا شدم که تأیید می‌کند یا نه ولی علی‌‌الفرض هم که حکم صادر شده باشد، حکم قطعی نیست.»

سعید خلیلی می‌گوید این محکومیت قضائی طاهری به دلیل «سوء برداشت و استنباط غلط از سوی یک قاضی» است.

او ابراز امیدواری کرده که با «تلاش‌های حقوقی و دفاع مناسب وتوضیح واقعیت‌ها این سوء برداشت برطرف گردد.»

از محمدعلی طاهری به عنوان بنیان‌گذار «طب مکمل ایرانی، فرادرمانی و سایمنتولوژی و نظریه‌ پیوند شعوری یاد می‌شود. او مؤسسه فرهنگی هنری «عرفان حلقه» را در دهه ۸۰ شمسی به ثبت رسانده است.

«عرفان حلقه»، انواعی از رفتار‌های آیینی فردی و جمعی بر اساس آموزه‌های عرفانی و شبه‌علمی را در برمی‌گیرد که ادعا می‌شود فرد بر اساس آن‌ها به آرامش دست پیدا می‌کند.

گرایش به عرفان در یک دهه گذشته در ایران بیشتر از قبل شده‌ است. همزمان حکومت ایران در سال‌های اخیر با عنوان‌هایی چون عرفان‌های انحرافی، عرفان‌های کاذب یا عرفان‌های نوظهور به مقابله با آن‌ها برخاسته است.

بنیانگذار مؤسسه فرهنگی هنری «عرفان حلقه» اولین بار در فروردین ۱۳۸۹ بازداشت شد اما پس از دو ماه با قید وثیقه آزاد شد.

طاهری که مریدان و هوادارانش او را با لفظ استاد خطاب قرار می‌دهند، به‌رغم این‌که فعالیت‌هایش در گذشته در ایران آزاد بوده و از آن تقدیر شده، از اواخر سال ۱۳۸۹ و پس از گسترده‌تر شدن دامنه مخاطبانش، با محدودیت‌های گسترده‌ای روبه‌رو بود که در نتیجه اعمال این محدودیت‌ها، مجبور به توقف کلیه فعالیت‌های خود از تاریخ ۱۰ مردادماه سال ۱۳۸۹ شد.

او در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ برای سومین مرتبه بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به‌اتهام «توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع با لمس نامحرم، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس) و ضاله بودن کتب و آثار» به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

دادگاه به تحقیقات صورت گرفته درباره اتهام دیگر طاهری یعنی «افساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد» ایراد گرفت و پرونده برای تکمیل تحقیقات به دادسرا ارسال شد.

جلسه محاکمه طاهری برای رسیدگی به این اتهام اردیبهشت‌ماه امسال برگزار شد.

Share