Share

ده‌ها نفر از طرفداران فلسطین تلاش کردند تا بار دیگر محاصره غزه را بشکنند اما یکی از قایق‌های آن‌ها روز دوشنبه ۲۹ ژوئن / ۸ تیرماه توسط نیروی دریایی اسرائیل توقیف شد.

Israel-Palestin

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، این بار بر خلاف پنج سال پیش که حمله اسرائیل به یک قایق حامل طرفداران غزه ۱۰ فعال ترک را به کشتن داد، توقیف قایق طرفداران فلسطین که قصد داشت محاصره غزه را بشکنند، بدون خشونت انجام شد. نیروی دریایی اسرائیل این قایق را به سوی بندر اشداد همراهی کرد.

قایق مزبور سوئدی بود و تا ۲۴ ساعت آینده به بندر اشداد خواهد رسید.

در مجموع ۵۰ نفر از طرفداران فلسطین در چهار قایق با نام «کاروان آزادی ۳» به سمت غزه حرکت کرده بودند که در بین آن‌ها باسل غطاس، نماینده عرب ـ اسرائیلی پارلمان اسرائیل، منصف مرزوقی، رئیس‌جمهور پیشین تونس و نمایندگانی از پارلمان‌های کشورهای اروپایی و عرب دیده می‌شدند. سه قایق دیگر این کاروان بازگشتند.

از زمان آغاز حرکت قایق‌های «کاروان آزادی ۳» مقامات اسرائیلی بارها علیه اهداف این حرکت در برابر محاصره غزه اظهار نظر کرده‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل صبح دوشنبه در پیامی به حمایت از اقدام نیروهای امنیتی اسرائیل، «کاروان آزادی ۳» را «چیزی جز نمایشی از ریا و دروغ» برای «کمک به سازمان تروریستی حماس» ندانست.

پیش از بازگشت، مسافران قایق‌های دیگر در بیانیه‌ای اعلام کردند که اهداف انسانی خود را رها نخواهند کرد و دولت اسرائیل را فراخواندند تا محاصره غزه را لغو کند.

محاصره زمینی، هوایی و دریایی غزه پس از ربودن یکی از سربازان اسرائیلی در ژوئن ۲۰۰۶ توسط حماس و سپس در دست گرفتن قدرت توسط این گروه اسلامگرا از سوی اسرائیل اعمال شد.

Share