Share

آمریکا معتقد است وضعیت حقوق بشر در بحرین بهبود یافته و به همین دلیل پس از چهار سال کمک‌های نظامی به این کشور را از سر می‌گیرد.

Bahrain

به‌گزارش رویترز، چهار سال پیش در پی سرکوب خونین تظاهرات مسالمت‌آمیز شیعیان در بحرینی که حکومت آن در دست اقلیت سنی‌ است، ایالات متحده کمک‌های نظامی خود به بحرین را به حالت تعلیق در آورد. اکنون بار دیگر واشنگتن به این کشور کمک نظامی می‌کند.

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید بحرین در زمینه حقوق بشر پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. شرایط در بحرین به اندازه کافی بهبود نیافته اما حکومت بحرین زندانیان سیاسی را آزاد کرده و اصلاحاتی را به اجرا گذاشته است.

این در حالی است که دو هفته پیش دادگاهی در بحرین علی سلمان، یکی از رهبران اپوزیسیون را به‌رغم انتقادهای جامعه جهانی به چهار سال زندان محکوم کرد. در کنار آمریکا، سازمان ملل و چندین سازمان مدافع حقوق بشر خواهان لغو این حکم شده بودند.

بحرین یکی از هم‌پیمان‌های مهم آمریکا در نبرد با «دولت اسلامی» (داعش) است و تاکنون نیز در حملات هوایی علیه این گروه در سوریه شرکت کرده است. در این کشور ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر است. به دلیل حمایت آمریکا از حکومت بحرین و اکثریت شیعیان در این کشور، بحرین به‌عنوان کشوری محسوب می‌شود که در آن امکان حمله داعش می‌رود.

بنا به گزارشی از «وال استریت ژورنال» کمک‌های نظامی اعلام‌شده آمریکا تنها برای وزارت دفاع بحرین در نظر گرفته‌شده و وزارت کشور بحرین از آن محروم است. با این حال هر دو وزارتخانه توسط اعضای خانواده آل خلیفه اداره می‌شوند.

Share