Share

به گفته مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری مازندران حضور اتباع افغان در تمام نقاط شهری و روستایی مازندران از تاریخ دهم تیرماه سال ۱۳۹۱ ممنوع اعلام شده است.

افغان

حضور اتباع افغان در تمام نقاط شهری و روستایی مازندران از تاریخ دهم تیرماه سال ۱۳۹۱ ممنوع اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری پانا، سه‌شنبه نهم تیرماه، تقی شفیعی، مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری مازندران، تصویب این قانون را بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی و به لحاظ شرایط خاص جغرافیایی، گردشگرپذیر بودن و شرایط کاری عنوان کرد.

به گفته شفیعی تنها یک گروه از اتباع کشور افغانستان که قبل از سال ۸۵ با زنان ایرانی ازدواج کرده‌اند و دارای پاسپورت با اقامت (ویزای مازندران) می‌باشند، می‌توانند در مازندران حضور داشته باشند و اتباعی که کارت و یا گذرنامه سایر استان‌ها را دارند نمی‌توانند در مازندران حضور پیدا کنند.

او تصریح کرد که در این مصوبه پلیس موظف به اجرای قانون است.

شفیعی ازدواج با اتباع خارجی غیرمجاز را ممنوع اعلام کرد و گفت: «بر اساس بخشنامه ریاست قوه قضائیه، دادگاه‌ها نیز نباید قبل از کسب اجازه مخصوص از وزارت کشور، به پذیرش دعوی و صدور حکم به ثبت واقعه ازدواج اتباع خارجی با زن ایرانی اقدام کنند.»

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری مازندران با بیان این‌که ازدواج مردان خارجی با زنان ایرانی برای اقامت مرد تبعه خارجی در ایران امتیاز ایجاد نمی‌کند، تصریح کرد: «به موجب قوانین تابعیت جمهوری اسلامی ایران، در صورت ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی، تابعیت زوج به زوجه تحمیل می‌گردد.»

او همچنین به‌کارگیری اتباع خارجی غیرمجاز در کلیه مشاغل را تحت هر شرایطی ممنوع دانست و گفت هر واحد صنفی‌ای که چنین اقدامی کند پلمپ خواهد شد.

تقی شفیعی، حمل و جابه‌جایی اتباع خارجی غیرمجاز توسط هرگونه وسیله نقلیه شخصی و عمومی و همچنین عقد هرگونه قرارداد، رهن و اجاره ساختمان با آن‌ها را نیز ممنوع اعلام کرد و گفت با متخلفان برخورد خواهد شد.

وضعیت مهاجران افغان در نقاط مختلف ایران ناگوار است.  تا سال ۲۰۱۳، بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار پناهنده افغان در ایران زندگی می‌کردند که فقط ۸۰۰ هزار نفر از آن‌ها به عنوان مهاجر قانونی ثبت‌نام شده‌اند و بقیه به صورت غیرقانونی در ایران زندگی می‌کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

افغانستانی‌ها در ایران؛ تبعیض و بهره‌کشی

رویای ناتمام تحصیل افغانستانی‌ها در ایران

تشدید سخت‌گیری‌ها علیه اقامت مهاجران افغان در ایران

Share