Share

دشمنی کوبا و آمریکا چند نسل به درازا کشید. با گذشت بیش از ۵۰ سال از قطع رابطه دو کشور، اکنون واشنگتن و هاوانا به توافق رسیدند که سفارت‌های خود را در پایتخت‌های دو کشور بازگشایی کنند.

Cuba-USA

مقامات آمریکایی ضمن اعلام این خبر گفته‌اند که امروز، چهارشنبه یکم ژوئیه / ۱۰ تیرماه، باراک اوباما به‌شکل رسمی این گام جدید در روابط دو کشور را اعلام خواهد کرد. پس از آن باید سفیران دو کشور انتخاب شوند.

همچنین جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در ماه جاری ژوئیه به کوبا سفر می‌کند تا در مراسم بازگشایی سفارت آمریکا در هاوانا شرکت کند.

برقراری رابطه با کوبا یکی از ابتکارات سیاست خارجی اوباما است. از میانه ماه ژانویه سال جاری دولت آمریکا سفر و مبادله تجاری محدود با کوبا را آسان‌تر کرد. در آغاز ماه آوریل اوباما و رائول کاسترو، رهبر کوبا در نشست کشورهای قاره آمریکا در پاناما دیدار کردند که این دیدار نخستین ملاقات رسمی یک رئیس‌جمهور آمریکا با همتای کوبایی خود از زمان انقلاب ۱۹۵۹ کوبا بود. کاخ سفید امکان سفر اوباما به هاوانا را در پایان دوران ریاست جمهوری‌اش در ماه ژانویه ۲۰۱۷ رد نکرده است.

اوباما و رائول کاسترو در ماه دسامبر سال گذشته روابط دیپلماتیک خود را که در اوج جنگ سرد در سال ۱۹۶۱ قطع شده بود از سر گرفتند. از آن زمان از جمله مکالمات مستقیم تلفنی بین دو کشور ممکن شده است. آمریکا همچنین به‌طور رسمی نام کوبا را از فهرست کشورهای حامی تروریست حذف کرده است.

Share