Share

دولت یونان ۱,۵ میلیارد یورو تعهد مالی سنگین خود به صندوق بین‌المللی پول را پرداخت نکرد. اکنون این کشور عملاً ورشکسته شده است. یونان نخستین کشور صنعتی است که وام صندوق بین‌المللی پول را بازپرداخت نکرده است.

gREEC

جری رایس، سخنگوی صندوق بین‌المللی پول می‌گوید اکنون یونان تنها زمانی می‌تواند بودجه‌ای دریافت کند که بدهی‌های خود را پرداخته باشد.

صندوق بین‌المللی پول گفته در آخرین دقایق از یونان خواسته است مبلغ مورد نظر را دیرتر پرداخت کند. سخنگوی این صندوق بدون ارائه توضیحات بیشتر گفت در مورد زمان داده شده مشورت خواهد شد.

درباره تحریم‌های فوری یونان به‌دلیل عدم پرداخت نرخ صندوق بین المللی پول، سخنگوی این صندوق چیزی نگفت.

همزمان، در نیمه‌شب گذشته (سه‌شنبه ۳۰ ژوئن / ۹ تیرماه) برنامه کمک‌رسانی کشورهای منطقه یورو به یونان متوقف شد. بدین ترتیب ۱۲,۷ میلیارد یورو کمک به یونان تا زمانی که وام‌های کمکی صندوق نجات یورو (EFSF) بازپرداخت نشده، واریز نخواهد شد.

به‌گفته یرون دایسلبلوم، رئیس گروه یورو شامگاه سه‌شنبه وزیران دارایی اروپا در یک کنفرانس تلفنی درخواست ارائه‌شده از سوی یونان مبنی بر تمدید برنامه کمک‌رسانی «برای یک دوره کوتاه‌مدت» تا زمانی که یک برنامه نجات جدید به اجرا گذاشته شود را رد کردند.

شامگاه سه‌شنبه همچنین بیش از ۱۰ هزار نفر در آتن به‌رغم باران و رعد و برق در موافقت با سیاست‌های اروپا دست به تظاهرات زدند. آن‌ها با فریاد «ما در اروپا می‌مانیم» اعلام کردند که در همه‌پرسی روز یکشنبه به اروپا «آری» خواهند گفت.

دولت یونان اعلام کرده است که برای پذیرش و یا رد سیاست ریاضت اقتصادی تعیین‌شده از سوی اروپا روز یکشنبه آینده رفراندوم برگزار می‌کند. الکسیس تسیپراس، نخست‌وزیر یونان دوشنبه ۲۹ ژوئن در مصاحبه‌ای با تلویزیون سراسری کشور به طور ضمنی گفت اگر مردم کشورش با شروط نهادهای کمک‌دهنده موافقت کنند، از کار کنار می‌کشد.

بیشتر بخوانید: تظاهرات گسترده در آتن علیه «زورگویان» و «طلبکاران»

Share