Share

رمان «کمی بهار» در سال ۱۳۱۲ آغاز می‌شود؛ دو سال پیش از کشف حجاب. اردکان در این رمان صحنه‌ای‌ است که در آن و در قالب یک «ساگای خانوادگی» تاریخ ایران رقم می‌خورد.

KAMIB02خانم پارسی‌پور در این رمان می‌خواهد نشان بدهد که چگونه تحولات زن ایرانی در طول تاریخ، منجر به تحول مردان نیز می‌شود. «کمی بهار» همانطور که به‌تدریج نوشته می‌شود، در «رادیو زمانه» هم به شکل کتاب گویا در اختیار خوانندگان و شنوندگان قرار می‌گیرد.

شماره ۹۳ از این مجموعه را می‌توانید بشنوید. خلاصه این بخش چنین است:

کوکب تصمیم گرفته است براى بهین، دختر بزرگش یک جشن تولد بگیرد که اخیرا در تهران رسم شده. اما مهین و شهین، دختران کوچک‌تر به‌شدت بى‌قرارى مى‌کنند و حسود شده‌اند. آنها هم جشن تولد مى‌خواهند. بنا به پیشنهاد الیاس خان قرار مى‌شود براى هر سه دختر جشن بگیرند. کوکب مى‌خواهد همه از این جشن تولد حرف بزنند. تصمیم مى‌گیرد همه را دعوت بگیرد. تعداد میهمان‌ها از صد مى‌گذرد. بنا مى‌شود که دو کیک سه‌طبقه درست کنند. درست کردن این کیک‌ها بر عهده کوکب است. او از تمام استعداد نقاشى‌اش مدد مى‌گیرد تا کیک‌هاى زیبایى درست کند. نیر هم به این میهمانى دعوت شده. انگیزه دعوت او خبرى‌ست که بر سر زبان‌ها افتاده که او از حزب توده استعفا داده است. نخستین مهمانانى که از راه مى‌رسند خانم لقا و مریم کوچک هستند و…

 

 

 

Share