Share

شعبه سوم دادسرای نظامی تهران با ابلاغ حکم قضایی خواهان توقف ساخت‌وسازهای سپاه پاسداران در حریم بنای تاریخی عمارت کلاه فرنگی شده اما سپاه ساخت‌وساز را همچنان ادامه می‌دهد.

ساخت‌وسازهای سپاه پاسداران در حریم بنای تاریخی عمارت کلاه فرنگی عشرت‌آباد تهران

ساخت‌وسازهای سپاه پاسداران در حریم بنای تاریخی عمارت کلاه فرنگی عشرت‌آباد تهران

روزنامه قانون گزارش داده که این حکم قضایی خردادماه امسال به سپاه تحویل داده شده اما همچنان روند ساخت‌وساز میدان سپاه ادامه داشته و «حتی با سرعت بیشتر دنبال می‌شود.»

پیشتر نیز شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران فروردین ۹۴ اعلام کرده بود که عملیات ساختمانی در محدوده عمارت کلاه فرنگی باید متوقف شود و نقشه‌ها با توجه به ضوابط پهنه و ضوابط میراث فرهنگی بازنگری و اصلاح شود.

چند روز پیش نیز محمدجعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری از ساخت‌وسازهای سپاه در این محدوده انتقاد کرده و گفته بود: «برادر عزیز سپاهی، می‌خواهی بسازی اول پروانه بگیر، اگر این در نقطه‌ای است که نباید تغییر کاربری داده شود، هر کسی می‌خواهد باشد؛ نباید حقوق شهروندان را زیر پا بگذارد. چطور به خودت اجازه می‌دهی در کلانشهری مثل تهران بدون پروانه چنین ساختمانی بسازی؟»

با این حال سپاه پاسداران به هیچ یک از این هشدارها و درخواست‌ها توجهی نکرده و ساخت‌وساز را متوقف نکرده است.

ابوالفضل قناعتی، عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران به روزنامه ‌قانون‌ گفته:‌ «سازمان قضایی نیروهای مسلح اخیراً رأی قانونی داده که ساخت‌وساز در میدان سپاه متوقف شود و از سویی شورای عالی شهرسازی و معماری نیز رأی بر توقف داده ودر این شرایط رعایت قانون الزامی است.»

به گفته او، با توجه به «احکام محکمی» که در این زمینه صادر شده، شهردار تهران برای جلوگیری از ساخت‌وساز باید اقدام کند و اجازه ادامه کار در میدان سپاه را ندهد.

عمارت کلاه فرنگی عشرت‌آباد یا کاخ عشرت‌آباد پیشین، ساختمانی از دوره قاجار است که در میدان عشرت‌آباد (میدان سپاه تهران) قرار دارد.

این اثر در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ با شماره ثبت ۶۴۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عمارت کلاه فرنگی به دستور مظفرالدین شاه قاجار در چهار طبقه ساخته شده است. این عمارت در میان باغ عشرت‌آباد قرار دارد.

پس از سقوط سلسله قاجار و روی کار آمدن سلسله پهلوی، این عمارت به شهربانی واگذار شد و به همین دلیل به پادگان عشرت‌آباد مشهور شد.

پس از انقلاب اسلامی ایران، این پادگان توسط سپاه پاسداران مصادره شد و به «پادگان ولیعصر» تغییر نام پیدا کرد.

Share