Share

یک روز پس از درخواست پناهندگی جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس از فرانسه، دفتر ریاست جمهوری این کشور تقاضای او را رد کرد.

جولیان آسانژ از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است.

جولیان آسانژ از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است.

در پی افشاگری‌های اخیر ویکی‌لیکس درباره جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از سه رئیس‌جمهور اخبر فرانسه، روزنامه لوموند روز جمعه ۳ ژوئیه / ۱۲ تیرماه نامه تفصیلی جولیان آسانژ به فرانسوا اولاند را منتشر کرد که در آن آسانژ از او خواسته است که با توجه به این‌که آمریکا او را تهدید کرده و زندگی‌اش در خطر است، و با گذشت سه سال از اقامتش در محل سفارت اکوادور در لندن از وضعیت فیزیکی و روحی مناسبی برخوردار نیست، حق پناهندگی به او اعطا شود.

آسانژ در نامه خود از اذیت و آزار سیاسی بی‌سابقه علیه او و کارکنان اصلی ویکی‌لیکس نوشت و فرانسه را مدافع حقوق روزنامه‌نگاران دانست.

او همچنین با اشاره به این‌که همسر و فرزندش فرانسوی هستند گفت که پنج سال می‌شود آن‌ها را ندیده است.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه در اطلاعیه کوتاهی به نامه جولیان آسانژ چنین پاسخ گفت: «فرانسه نامه آقای آسانژ را دریافت کرد. بررسی دقیق نشان می‌دهد که با توجه به عناصر حقوقی و وضعیت آقای آسانژ، فرانسه نمی‌تواند به درخواست او عمل کند. وضعیت آقای آسانژ در خطر فوری نیست. همچنین او تحت تعقیب قضایی در اروپا قرار دارد.»

پیش از این مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه نیز چند بار گفته بود که فرانسه نمی‌تواند از آسانژ نگهداری کند.

جولیان آسانژ متهم پرونده‌ای درباره تجاوز و خشونت جنسی در سوئد است. این اتهام از ماه اوت سال ۲۰۱۰ مطرح گردید و حکم جلب او در اروپا در ماه نوامبر همان سال صادر شد. آسانژ آن را پاپوشی علیه خود می‌داند و معتقد است این پرونده‌سازی به دلیل افشاگری‌هایی است که سایت ویکی‌لیکس از عملکرد آمریکا و کشورهای غربی در جهان انجام داده است.

در نوامبر سال ۲۰۱۴ دادگاه تجدیدنظر استکهلم درخواست لغو حکم جلب آسانژ را رد کرده بود و دیوان عالی سوئد نیز در ماه مه / اردیبهشت سال جاری درخواست آسانژ مبنی بر لغو حکم جلب‌اش به اتهام تجاوز و خشونت جنسی را رد کرد.

جولیان آسانژ ۴۴ ساله استرالیایی‌تبار است و از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است.

Share