Share

منابع گروه «دولت اسلامی» (داعش) از تخریب مجسمه‌های نیم‌تنه در شهر تاریخی پالمیرا در سوریه خبر داده‌اند. مدیرکل موزه‌های سوریه نیز گفته است مجسمه معروف «شیر آتنا» توسط داعش ویران شده است.

تصویری از تخریب شش مجسمه نیم‌تنه تاریخی در پالمیرا به دست داعش

تصویری از تخریب شش مجسمه نیم‌تنه تاریخی در پالمیرا به دست داعش

به‌گزارش آسوشیتدپرس، داعش در روز پنج‌شنبه ۲ ژوئیه / ۱۱ تیرماه با اعلام خبر تخریب مجسمه‌های نیم‌تنه در پالمیرا تصاویری از این اقدام را منتشر کرده است.

به‌گفته داعش این تصاویر مربوط به شش مجسمه نیم‌تنه است که از قاچاقاچیان مصادره شده بود. در کنار آن تصاویری از شلاق زدن قاچاقچیان نیز نشان داده شده است.

با این حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن روز جمعه ۳ ژوئیه / ۱۲ تیرماه گفته است روشن نیست که مجسمه‌های تخریب‌شده اصل بوده‌اند یا جعلی. با نمایش تخریب مجسمه‌های جعلی داعش می‌تواند خود عتیقه‌های هنری اصل را قاچاق کند و بفروشد.

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که گنجینه‌های باستانی در مناطق تحت اختیار داعش غارت شده‌اند.

از سوی دیگر به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، مأمون عبدالکریم، مدیرکل موزه‌های سوریه نیز روز پنج‌شنبه خبر داد که داعش روز شنبه گذشته مجسمه معروف سه متر و پنج تُنی «شیر آتنا» در ورودی موزه پالمیرا را تخریت کرده است.

مجسمه «شیر آتنا» در سال ۱۹۷۷ میلادی توسط یک هیأت باستان‌شناسی لهستانی کشف شد و قدمت آن به قرن اول پیش از میلاد می‌رسد.

به‌گفته مدیرکل موزه‌های سوریه این مجسمه پیش از این با یک لوح آهنی پوشانده شده بود.

پالمیرا در ماه مه / اردیبهشت سال جاری به‌طور کامل به دست داعش افتاد.

شهر تاریخی پالمیرا در استان حمص سوریه قرار دارد و در دوران قدیم بین‌النهرین را به شمال سوریه متصل می‌کرد. ویرانه‌های متعدد این شهر از دوران باستان باقی مانده و در سال ۲۰۱۳ توسط یونسکو در فهرست میراث جهانی در معرض انقراض قرار گرفت.

داعش پیش از این در عراق آثار باستانی و مجسمه‌های تاریخی معروفی را ویران کرده است.

Share