Share

سازمان ثبت احوال ایران می‌گوید شمار طلاق در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷.۵ درصد افزایش یافته است.

talagh

به گزارش روزنامه شهروند، ۳۹‌هزار و ۹۸۱ طلاق طی سه ماهه نخست امسال در ایران به ثبت رسیده است.

بیشترین طلاق ثبت شده مردان در گروه سنی ۲٩-۲۵ ساله با ۹‌ هزار و ۸۵۵ مورد بوده و بیشترین طلاق ثبت شده زنان نیز در گروه سنی ۲٩-۲۵ ساله با ۹‌ هزار و ۳۹۴ مورد بوده است.

آن‌طور که آمار سازمان ثبت احوال نشان می‌دهد در سه ماهه اول امسال ایرانی‌ها ٩,٧‌ درصد بیشتری از سه ماهه اول پارسال ازدواج کردند اما ١٧.۵‌ درصد بیشتر از ‌سال قبل هم طلاق گرفته‌اند.

با این حال حسین هاشمی، استاندار تهران در واکنش به این آمار گفته آمارهایی که درباره طلاق و ازدواج داده می‌شود «نقص دارد». او توضیح نداده که این آمارها چه نقصی دارد.

تهران و کرج از جمله شهرهایی هستند که پایین‌ترین نرخ ازدواج را دارد اما در عین حال بیشترین طلاق‌ها نیز در این دو شهر رخ می‌دهد.

سعید معید‌فر، جامعه‌شناس یکی از دلایل افزایش طلاق را «افزایش آگاهی زنان» اعلام کرده و افزوده: «این افزایش آگاهی‎ها با آن نگاه سنتی که همچنان در میان اکثریت مردان ایرانی با شدت و ضعف‌هایی وجود دارد در تضاد قرار می‌گیرد، از سوی دیگر زنان امروزی صبر و تحمل زنان گذشته را ندارند و اگر تحت ظلم یا اجحاف قرارگیرند به هر قیمتی زندگی مشترک را حفظ نمی‌کنند، کما این‌که زنان در گذشته چنین می‌کردند.»

مقام‌های قضایی نیز یکی از دلایل طلاق‌ها را «نارضایتی جنسی» اعلام می‌کنند.

براساس آماری که چندی پیش توسط مرتضی باقری، قائم مقام وزیر کشور در امور فرهنگی اعلام شد نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد ٩٠‌ درصد زنان پس از طلاق دیگر ازدواج نمی‌کنند در حالی ‌که این آمار برای مردان ١٠‌ درصد است و ٩٠‌ درصد آن‌ها پس از طلاق دوباره ازدواج می‌کنند.

Share