Share

بازپرس شعبه سوم دادسرای نظامی به سپاه پاسداران یک روز فرصت داده که ساخت‌وساز «غیرقانونی» در حریم عمارت تاریخی عشرت‌آباد را متوقف کند.

عشرت‌آباد تهران

عشرت‌آباد تهران

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وجیهه قاسمی، مدیر روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی استان تهران گفته که پس از دستوری که شعبه سوم بازپرسی دادسرای نظامی تهران در مورد توقف کار ساخت مجتمع کنارعمارت عشرت‌آباد صادر کرده بود و حتی این حکم به دژبان سپاه نیز اعلام شده بود تا کار متوقف شود، اما گزارش‌های پراکنده حاکی از این بود که در طول دو هفته گذشته، فعالیت روی این مجتمع به‌طور کاملاً ملموس در حال انجام است و هیچ توقفی صورت نگرفته است.

او افزوده به همین دلیل بازپرس شعبه سوم دادسرای نظامی در حکمی تازه که روز چهارشنبه صادر کرد و قرار است امروز به مسئولان این ساخت‌وساز ابلاغ شود، تأکید کرده که «باید اکیپی از عوامل دژبان برای اجرای توقف ساخت‌وساز در حریم اثر فرهنگی عشرت‌آباد، ساعت هشت صبح روز دوشنبه ۱۴ تیر به این بازپرسی معرفی شوند ‌تا از آن‌جا برای توقف کار به عشرت‌آباد بروند.»

به گفته قاسمی، در صورتی که دژبانی سپاه پاسداران برای توقف این ساخت‌وساز همکاری نکند، دادسرای نظامی از یگان ویژه نیروی انتظامی برای اجرای دستور توقف استفاده می‌کند.

شعبه سوم دادسرای نظامی تهران خرداد امسال با ابلاغ حکم قضایی خواهان توقف ساخت‌وسازهای سپاه پاسداران در حریم بنای تاریخی عمارت عشرت‌آباد شده اما سپاه ساخت‌وساز را متوقف نکرد.

پیشتر در فروردین‌ماه سال جاری نیز شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران اعلام کرده بود که عملیات ساختمانی در محدوده عمارت کلاه فرنگی باید متوقف شود و نقشه‌ها با توجه به ضوابط پهنه و ضوابط میراث فرهنگی بازنگری و اصلاح شود.

همچنین چند روز پیش محمدجعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری از ساخت‌وسازهای سپاه در این محدوده انتقاد کرده و گفته بود: «برادر عزیز سپاهی، می‌خواهی بسازی اول پروانه بگیر، اگر این در نقطه‌ای است که نباید تغییر کاربری داده شود، هر کسی می‌خواهد باشد؛ نباید حقوق شهروندان را زیر پا بگذارد. چطور به خودت اجازه می‌دهی در کلانشهری مثل تهران بدون پروانه چنین ساختمانی بسازی؟»

عمارت کلاه فرنگی عشرت‌آباد یا کاخ عشرت‌آباد پیشین، ساختمانی از دوره قاجار است که در میدان عشرت‌آباد (میدان سپاه تهران) قرار دارد.

این اثر در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ با شماره ثبت ۶۴۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عمارت کلاه فرنگی به دستور مظفرالدین شاه قاجار در چهار طبقه ساخته شده است. این عمارت در میان باغ عشرت‌آباد قرار دارد.

پس از سقوط سلسله قاجار و روی کار آمدن سلسله پهلوی، این عمارت به شهربانی واگذار شد و به همین دلیل به پادگان عشرت‌آباد مشهور شد.

پس از انقلاب اسلامی ایران، این پادگان توسط سپاه پاسداران مصادره شد و به «پادگان ولیعصر» تغییر نام پیدا کرد.

Share