Share

سازمان هواشناسی ایران غلظت ذرات معلق در استان سیستان و بلوچستان را شش برابر حد مجاز اعلام کرد.

sistan balochestan 1

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا)، سازمان هواشناسی علت اصلی افزایش غلظت گرد و غبار و ریزگرد را در این استان، وزش بادهای شدید طی چند روز گذشته دانسته است.

ایرنا به نقل از علی ملاشاهی، کارشناس هواشناسی استان سیستان و بلوچستان، خبر داد که غلظت ذرات معلق در هوای این منطقه به ۸۷۹ میکرو گرم بر متر مکعب رسیده است. این در حالی است که حد مجاز ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکرو گرم بر متر مکعب است.

بر اساس این گزارش، جمعه ۱۲ تیر، میانگین سرعت باد در این استان به ۷۴ کیلومتر بر ساعت رسیده و شعاع دید نیز کمتر از هزار متر بوده است.

طوفان ریزگردها در چند سال اخیر دامن هوای استان سیستان و بلوچستان را گرفته و بحران محیط زیستی این استان را فاجعه بارتر کرده است.

علاوه بر این با خشک شدن کامل تالاب هامون در سال‌های اخیر، وضع ریزگردها و آلودگی هوا در استان سیستان و بلوچستان وخیم‌تر نیز شده است. اکنون تداوم این بحران‌های آب و هوایی منجر شده تا برخی از مناطق این فقیرترین استان ایران از سکنه خالی شود.

سازمان بهداشت جهانی چندی پیش اعلام کرد که تنفس هوای آلوده به ذرات معلق و ریزگردها احتمال ابتلا به سکته مغزی را افزایش می‌دهد. شماری از رسانه‌ها مرگ شهروندان بر اثر هجوم ریزگردها را «مرگ خاموش» نامیده‌‌اند.

چندی پیش معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران گفته بود که هیچ مسئولی نمی‌تواند قول برطرف شدن مشکل ذرات معلق را بدهد و بهتر است مردم با این مشکل کنار بیایند.

بحران ریزگردها چند سالی است که جنوب ایران را فرا گرفته و در حال گسترش است، با این حال هنوز مقامات راه حلی برای پیشگیری از این بحران یافت نکرده‌اند.

Share