Share

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو می‌گوید ۱۴ سال خشکسالی متوالی، بارش‌ها را در کشور کاهش داده و منابع تجدیدشونده آب کشور کاهش پیدا کرده‌اند.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو: در سال آبی جاری نیز میزان بارش‌ها ۲۱ درصد کمتر از سال گذشته بوده است.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو: در سال آبی جاری نیز میزان بارش‌ها ۲۱ درصد کمتر از سال گذشته بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید چیت‌چیان روز شنبه ۱۳ تیرماه / ۴ ژوئیه با اشاره به بحران آب در ایران گفت: «رقابت شدیدی بین مناطق مختلف بر سر توزیع و برداشت منابع آب ایجاد شده و همه این شرایط، وزارت نیرو را به این نتیجه رسانده که میزان برداشت از چاه‌ها را کنترل و در بحث سدها تجدیدنظر و قوانین سختی را حاکم کند.»

در سال‌های اخیر درگیری‌هایی بر سر کمبود آب در استان‌های ایران، از جمله در اصفهان و همدان رخ داده است.

وزیر نیرو با درخواست از مردم برای همکاری در این راه افزود: «شرایط امروز منابع آب در کشور و همچنین چالش‌های ناشی از شرایط جغرافیایی و طبیعی کشور همچون بروز خشکسالی‌های متوالی و پدیده تغییر اقلیم موجب شده در تعادل منابع و مصارف آب مشکل جدی داشته باشیم.»

به‌گفته چیت‌چیان زمانی متوسط بارش‌ها در ایران ۲۵۰ میلی‌متر بود اما در شش سال گذشته متوسط بارش‌ها به ۲۰۵ میلی‌متر رسیده است. همچنین مجموع آب تجدیدپذیر کل کشور از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب به کمتر از ۱۱۵ میلیارد مترمکعب رسیده است. در سال آبی جاری نیز میزان بارش‌ها ۲۱ درصد کمتر از سال گذشته بوده است.

پیش از این مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی گزارش داده بود که از ابتدای سال آبی جاری در مهر ۱۳۹۳ تا پایان خرداد ۱۳۹۴ میزان بارندگی در کشور ۱۸ درصد کاهش داشته و وضعیت بارش در ۹ استان کشور هشداردهنده است.

خسرو ارتقایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران نیز به‌تازگی از پایین آمدن ذخائر آبی در سدهای استان تهران خبر داد و گفت: «میزان بارندگی پایتخت از ابتدای سال آبی یعنی از اول مهرماه ۱۳۹۳ تاکنون بالغ بر ۲۶۶ میلی‌متر بوده که در مقایسه با آمار دراز‌مدت ۴۶ ساله که نرمال آن ۳۳۰ میلی‌متر است ۱۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.»

بیشتر بخوانید: وضعیت بحران آبی در تهران تشدید شد

سه روز پیش نیز پرویز گرشاسبی، معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع ایران گفت که سالانه ۵۰ هزار هکتار بر بیابان‌های ایران افزوده می‌شود.

این‌ها در حالی است که سرانه مصرف روزانه آب در ایران ۳۰۰ لیتر است. این سطح مصرف، دو برابر میانگین مصرف آب در جهان است. سازمان جهانی بهداشت مقدار متوسط سرانه ۱۵۰ لیتر را برای برآوردن نیازهای بهداشتی روزانه هر نفر تعیین کرده است.

وزارت نیرو در نظر دارد به‌شرط تصویب شورای اقتصاد تا پایان تیرماه اضافه مصرف آب را گران کند.

Share