Share

حملات ارتش عراق به شهرهای غربی این کشور دست‌کم ۷۱ کشته برجا گذاشت. این حملات تقریباٌ همزمان در شهرهای رمادی و فلوجه صورت گرفت.

ramadi 1

بامداد یکشنبه ۵ ژوئیه / ۱۴ تیر، در حمله هوایی نیروهای دولتی عراق به کافه‌ای در شهر رمادی در استان انبار دست‌کم ۵۰ نفر کشته و بیش از ۳۰ نفر نیز مجروح شدند. همچنین بمباران شمال شهر فلوجه به دست نیروهای ارتش عراق، حداقل ۲۱ نفر کشته و ۲۶ نفر زخمی برجای گذاشت.

مقامات بیمارستان‌های این دو شهر پس از حملات اخیر اعلام کردند که اکثر کشته‌شدگان غیرنظامی و جوان هستند. این مقامات در ادامه گفتند: «افراد کشته‌شده تنها از سوی دولت عراق مظنون به عضویت در گروه داعش بودند.»‌ با این حال فرمانده ارتش عراق در عملیات استان انبار، هدف این عملیات را تنها برهم زدن تجمعات گروه داعش عنوان کرده است.

منابع پزشکی شهر فلوجه، پس از کشته‌شدن ۲۱ نفر در حمله اخیر دولت عراق به این شهر اعلام کردند: ۱۲ نفر از کشته‌شدگان زن و بچه بودند.

حملات اخیر نیروهای دولتی به تلافی کشته‌شدن بیش از ۳۰ تن از نیروهای بسیج مردمی (واحدهای شیعی) متحد با دولت که به دست داعش در استان انبار کشته شدند، صورت گرفت.

سقوط رمادی و بخش‌های مهمی از فلوجه در ماه‌های گذشته ضربه مهلکی به دولت عراق وارد کرد. طی دو ماه گذشته ده‌ها حمله هوایی به مواضع داعش در این دو شهر انجام شده است. با این حال عقب‌نشینی چندانی در این گروه دیده نمی‌شود. پس از تصرف رمادی به دست داعش بیش از ۳۰ هزار نفر از مردم این شهر فرار کردند.

رمادی در ۱۱۰ کیلومتری غرب بغداد قرار ارد و اهمیتش در موقعیت مواصلاتی آن است. دو شاهراه از این شهر می‌گذرد که عراق را به اردن و سوریه متصل می‌کند. فلوجه نیز در ۷۰ کیلومتری غرب بغداد واقع شده و بخش مهمی از قلمروی داعش برای رسیدن به پایتخت عراق به حساب می‌آید.

Share