Share

مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای قدرتمند در وین همچنان ادامه دارد. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به‌رغم نزدیکی‌های دو طرف در این مذاکرات نسبت به احتمال شکست آن هشدار داد و گفت: «ما هنوز در جایی که لازم است نیستیم.»

جان کری در گفت‌وگو با خبرنگاران در وین ـ  یکشنبه ۵ ژوئیه / ۱۴ تیر

جان کری در گفت‌وگو با خبرنگاران در وین ـ یکشنبه ۵ ژوئیه / ۱۴ تیر

جان کری که روز یکشنبه ۵ ژوئیه / ۱۴ تیر در برابر خبرنگاران در وین سخن می‌گفت، اظهار داشت: «می‌خواهم روشن بگویم؛ ما هنوز در مورد بسیاری از مسائل مهم در جایی نیستیم که باید باشیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا این سخن محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را که دو روز پیش گفته بود دو طرف هرگز تا این حد به هم نزدیک نشده‌اند، تأیید کرد اما افزود: «این مذاکرات می‌تواند به هر سویی برود.»

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران نیز شنبه شب در گفت‌وگو با صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت: «ما هیچ‌گاه در مذاکرات در چند دور گذشته این مقدار جلو نرفته‌ بودیم.»

او در همین حال گفت: «نمی‌توانم بگویم فضا مثبت است یا منفی. فضا جدی است و همه طرف‌ها عزم دارند که به توافق برسند.»

جان کری که صبح روز یکشنبه سه بار با محمد جواد ظریف دیدار کرده بود به خبرنگاران گفت طرفین تلاش می‌کنند تا مهلت نهایی در روز سه‌شنبه هفتم ژوئیه به نتیجه برسند.

او تأکید کرد که در مذاکرات تصمیمات دشوار باید گرفته شود و بدون این تصمیمات توافق به دست نخواهد آمد.

کری تأکید کرد که چنان‌چه ایران «سرسختی مطلق» نشان دهد، همان‌گونه که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا گفت، ایالات متحده مذاکرات را ترک خواهد کرد.

این در حالی است که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز یکشنبه دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران را «بسیار نزدیک» دانست و روند مذاکرات و فضای حاکم بر آن را مثبت ارزیابی کرد.

در دو روز اخیر نیز از «گام‌های واقعی مثبت» در مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان سخن می‌رفت اما به نظر می‌رسد ساعات تصمیم‌گیری‌های دشوار همچنان پیش رو است.

از نظر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای با ایران، «آن‌چه در مذاکرات هسته‌ای وین دیده می‌شود، دستیابی به موفقیت نیست، بلکه یک فروپاشی است.»

نتانیاهو که در جلسه کابینه دولت اسرائیل سخن می‌گفت، افزود: «هر روز که می‌گذرد قدرت‌های جهانی امتیازهای بیشتری [به ایران] می‌دهند.»

Share