Share

۷۰ انجمن محیط زیستی و تشکل دوستدار محیط زیست در اعتراض به ادامه ساخت سد جدیدی بر روی رودخانه شفارود استان گیلان بیانیه‌ای صادر کرده و نگرانی خود از تخریب جنگل‌های هیرکانی گیلان از این طریق را اعلام کردند.

Shafaroud

به‌ گزارش وب‌سایت عصر ایران این بیانیه به تأیید شماری از استادان و فعالان حوزه محیط زیست و شخصیت‌های حقیقی نیز رسیده است.

در این بیانیه آمده است: «بلندترین سد غلتکی ـ بتنی ایران در حالی – در کمال شگفتی- در پرباران‌ترین استان کشور در حال ساخت است که صدها هکتار از بهترین جنگل‌های باستانی هیرکانی را هدف قرار داده است؛ جنگل‌های بسیار باارزشی که از هیچ راهی نمی‌توان آن‌ها را احیا کرد.»

کنشگران محیط زیست گفته‌اند که از سال ۱۳۳۴ تا سال ۱۳۸۶ خورشیدی سالانه سه هزار هکتار از جنگل‌های شمال کشور از بین رفته‌اند و ساخته شدن این سد نیز به این فاجعه سرعت می‌دهد.

سد در دست احداث شفارود با ارتفاع ۱۳۷ متر بلند‌ترین سد ایران خواهد بود. این سد در شش کیلومتری جنوب غربی رضوان‌شهر، در فاصله ۶۵ کیلومتری رشت ساخته می‌شود. هدف از احداث این سد تأمین آب شرب شهرهای رضوان‌شهر و پره‌سر و تأمین آب کشاورزی مناطق اطراف و همچنین تولید برق به میزان ۷۰ گیگاوات در سال عنوان شده است.

نویسندگان بیانیه معتقدند «آتش گرفتن بخشی از این جنگل‌ها به مدت سه روز، بدون توجه مسئولان و به‌رغم مراجعه مردم به اداره‌های منابع طبیعی و محیط‌ زیست»، «نمایانگر بخشی از پیامدهای شومِ ساختِ این سد» است».

بنا به گفته امضاکنندگان این بیانیه ساخت سد شفارود تأییدیه‌ ‌ارزیابی ‌محیطی زیستی ندارد؛ در حالی که ‌پیشینه‌ ساخت طرح‌های توسعه‌ای ناپایدار گواه‌اند که گرفتن آن چندان دشوار نیست. آن‌ها می‌گویند حتی اخذ تأییدیه نیز نباید مجوز طرح‌های مغایر با اهداف زیست محیطی باشد.

آن‌ها همچنین گفته‌اند سد شفارود بر روی گسل شالم ـ آستارا و شیب زیاد دامنه‌ کوه واقع شده است و از احتمال وقوع زلزله ابراز نگرانی کرده‌اند.

بیانیه با اشاره به سرعت خشکسالی و بیابانی شدن ایران و ذخیره آب مخزنِ بیش از ۲۰۰ سد بزرگ در کشور که تنها دو برابر ۱۴ سد موجود در سال ۵۷ است، این سدسازی‌ها را «غیراصولی» دانسته و هشدار داده است با ادامه این روند تا ۱۰ سال آینده فلات مرکزی ایران خالی از سکنه می‌شود.

نویسندگان بیانیه از سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها خواسته‌اند تا برای توقف ساخت سد شفارود اقدام کنند.

ساخت این سد از آغاز مخالفت‌های گسترده‌ای را در میان دوستداران محیط زیست و انجمن‌های غیردولتی برانگیخته است، اما مسئولان پروژه می‌گویند طرح این سد پیش‌تر و در سال ۱۳۸۷ موافقت سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیز‌داری را کسب کرده است.

جنگل‌های هیرکانی در شمال ایران جزو کهن‌ترین ذخیره‌گاه‌های جنگلی در جهان به شمار می‌آیند و یادگارهای دوران سوم زمین‌شناسی هستند. از این مناطق به عنوان موزه‌‌ه‌های جنگلی یاد می‌شود.

بیشتر بخوانید:

سد شفارود و نابودی جنگل‌های هیرکانی در گیلان

تمایل ایران برای ثبت جنگل‌های هیرکانی در یونسکو

محیط زیست: سد‌های زیانبار را تخریب کنید

Share