Share

ارتش آمریکا باید صرفه‌جویی کند. بر اساس گزارشی که در آمریکا منتشر شده نیروی زمینی ارتش ایالات متحده سربازان خود را کاهش خواهد داد.

Irak-USA

نبرد با «دولت اسلامی» (داعش) ‌در عراق باید تشدید شود اما همزمان ارتش آمریکا باید به اهداف صرفه‌جویی خود نیز برسد. روزنامه «یو.‌اس.ای تودی» گزارشی از وزارت دفاع آمریکا منتشر کرده که در آن از این دو هدف نوشته شده است.

بر اساس این گزارش باید در مدت دو سال آینده ۴۰ هزار سرباز در ارتش آمریکا کاهش یابد. نماینده‌ای از وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفته است، افزون بر این، شغل ۱۷ هزار کارمند غیرنظامی نیز حذف خواهد شد.

به‌گفته این مقام وزارت دفاع به‌زودی حذف مشاغل به‌شکل رسمی اعلام خواهد شد. «یو.‌اس.ای تودی» نوشته است اعلام رسمی این موضوع در این هفته خواهد بود.

صرفه‌جویی در ارتش آمریکا موضوع تازه‌ای نیست اما جزئیات آن تازه است. بر اساس یک سند تأیید نشده ارتش آمریکا تا پایان سال مالیاتی ۲۰۱۷، یعنی تا ۳۰ سپتامبر این سال، ۴۵۰ هزار سرباز خواهد داشت.

به منظور دستیابی به اهداف صرفه‌جویی می‌بایست احتمالاً از ماه اکتبر، ۳۰ هزار سرباز آمریکایی دیگر در داخل و خارج ایالات متحده، خدمت را ترک کنند.

«یو.‌اس.ای تودی» نوشته است که در اوج عملیات آمریکا در عراق و افغانستان ۵۷۰ هزار سرباز آمریکایی وجود داشت. روز دوشنبه نیز باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که می‌خواهد نبرد با داعش را شدت بخشد. اما به‌گفته اوباما با مشورت نمایندگان سازمان اطلاعات و پنتاگون، تأکید اصلی بر حملات هوایی علیه مواضع مهم داعش در سوریه خواهد بود که از آن‌جا عملیات خود را راهبری می‌کند.

تاکنون آمریکا و متحدانش در ائتلاف جهانی موفقیت بزرگی علیه نیروهای داعش به دست نیاورده‌اند. اوباما گفته است که دور تازه حملات «بلند مدت» خواهد بود.

شبه‌نظامیان «دولت اسلامی» بخش‌هایی از عراق و سوریه را در اختیار دارند و نیروی هوایی ارتش آمریکا و متحدانش از تابستان ۲۰۱۴ به مواضع داعش حمله می‌کنند. بر اساس داده‌های وزارت دفاع آمریکا عملیات نظامی علیه داعش ۹,۲ میلیون دلار (۸,۳ میلیون یورو) در روز خرج دارد. کل هزینه در حال حاضر در مجموع نزدیک به سه میلیارد دلار است.

نیروی زمینی آمریکا به نیروهای ارتش عراق، گروه‌های کردها و مخالفان میانه‌رو رژیم بشار اسد کمک می‌رساند و آن‌ها را آموزش می‌دهد.

Share