Share

پنج تن از اقتصاددانان جهان در نامه‌ای به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، از او خواسته‌اند تا دیر نشده نقش حیاتی خود را در رهبری مشکلات یونان و اروپا ایفا کند.

نامه پنج اقتصاددان به آنگلا مرکل: ما برای برداشتن گام‌های جسورانه و سخاوتمندانه به سوی یونان روی شما حساب می‌کنیم.

نامه پنج اقتصاددان به آنگلا مرکل: ما برای برداشتن گام‌های جسورانه و سخاوتمندانه به سوی یونان روی شما حساب می‌کنیم.

این نامه در روزنامه «تاگس اشپیگل» آلمان منتشر شده و اقتصاددانان تأکید کرده‌اند که تنها راهکار نجات یونان و به دنبال آن اروپا این است که بخشی از بدهی‌های یونان بخشیده شود و مابقی هم در مدت زمانی طولانی‌تر بازپرداخت شود تا اقتصاد فلج‌شده یونان، زمانی برای بهبود وضعیت خود بیابد. آن‌ها می‌گویند:

«- صرفه‌جویی بی‌پایان بی‌حاصل است.

– یونان به این ریاضت‌های اقتصادی بلندمدت “نه” گفته است. همان‌طورکه پیش‌بینی می‌شد، این سیاست‌های ناکارآمد، اقتصاد یونان را به زیر کشیده، به بیکاری گسترده در یونان و فروپاشی سیستم بانکی انجامیده، و بحران بدهی خارجی یونان را تشدید کرده.

-اکنون بدهی‌های یونان به میزان غیرقابل پرداختی معادل ۱۷۵ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور رسیده. شرکت‌ها و کارخانجات از کمبود سرمایه رنج می‌برند.

– تأثیرات این برنامه‌های ریاضتی فاجعه بوده است: ۴۰ درصد کودکان در فقر به‌سر می‌برند و بیکاری جوانان ۵۰ درصد افزایش داشته است.

– یونانی‌ها که برنامه‌های ریاضت اقتصادی شما را دنبال کردند: حقوق، حقوق بازنشستگی و هزینه‌های دولت را کاهش دادند، خصوصی‌سازی کردند، مالیات‌ها را افزایش دادند.

– تأثیرات برنامه‌هایی که برای یونان در نظر گرفته شده به قدری شدید بوده که از زمان بحران اقتصاد جهانی بین سال‌های ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۳ دیده نشده است.

– نسخه‌ای که برلین و بروکسل در این مدت برای یونان پیچیده‌اند، از خود بیماری هم بدتر بوده است.»

اقتصاددانان در پایان نامه خود به آنگلا مرکل نوشته‌اند: «اقدامات شما در این هفته در تاریخ ثبت می‌شود. ما برای برداشتن گام‌های جسورانه و سخاوتمندانه به سوی یونان روی شما حساب می‌کنیم.»

روز یکشنبه ۱۲ ژوئیه / ۲۱ تیر بانک مرکزی اروپا درباره کمک جدید به یونان تصمیم خواهد گرفت. دولت یونان پیشنهاد داده است که بخشی از بدهی‌هایش بخشیده شود.

روز گذشته (چهارشنبه ۸ ژوئیه / ۱۷ تیر) الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان در پارلمان اروپا سخنرانی کرد و گفت در دو تا سه روز آینده طرح اصلاحات اقتصادی خود را ارائه خواهد داد.

نامه به آنگلا مرکل را این اقتصاددانان امضا کرده‌اند: هاینر فلاسبک، منشی پیشین در وزارت فدرال دارایی آلمان و اقتصاددان ارشد در «آنکتاد» (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل)؛  توما پیکتی، استاد مدرسه عالی مطالعات علوم اجتماعی و مدرسه اقتصاد پاریس؛ جفری دی. ساکس، استاد توسعه پایدار، استاد سیاست‌گذاری بهداشت و مدیریت و مدیر «مؤسسه زمین» در دانشگاه کلمبیا، نیویورک؛ دانی رودریک، از بنیاد فورد، استاد اقتصاد سیاسی بین‌الملل در دانشکده کندی، هاروارد؛ و سیمون رن – لوئیس، استاد اقتصاد سیاسی در دانشکده بلاواتنیک دولت، دانشگاه آکسفورد.

Share