Share

تعدادی از روستاهای بخش گهواره در استان کرمانشاه حدود دو ماه است که با بی‌‌آبی شدیدی مواجه‌اند و منابع تأمین آب این روستاها از دست رفته است.

بی‌‌آبی ساکنان روستای «کامران بیگ‌رضا» را دچار بیماری و مشکلات بهداشتی کرده است.

بی‌‌آبی ساکنان روستای «کامران بیگ‌رضا» را دچار بیماری و مشکلات بهداشتی کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پنج‌شنبه ۱۸ تیرماه، مردم روستای «کامران بیگ‌رضا» در بخش گهواره استان کرمانشاه می‌گویند در طی ۶۰ روز تنها سه بار با تانکر به این روستا آب‌رسانی سیار شده است.

بی‌‌آبی ساکنان روستا را دچار بیماری و مشکلات بهداشتی کرده است.

سعید پیری کامرانی، دهیار روستای «کامران بیگ‌رضا» نیز بی‌آبی ۶۰ روزه روستا را تأیید کرد و گفت روستای دیگری  نیز به نام «کامران مولایی» در بخش گهواره استان کرمانشاه وضعیت مشابهی دارد.

کامرانی افزود: «در این دو روستا حدود ۸۰ تا ۹۰ خانوار زندگی می‌کنند که با کمبود جدی آب مواجه‌اند.»

این دو روستا به همراه ۱۲ روستای دیگر از طریق آب‌رسانی تأمین آب می‌شوند و همگی دارای کنتور هستند، اما در فصل تابستان و به دلیل مصرف غیرمجاز و بیش از حد روستاهای بالا دست، آب به دو روستای «کامران مولایی» و «کامران بیگ‌رضا» نمی‌رسد.

به گفته کامرانی، تنها افرادی که تراکتور دارند می‌توانند به چشمه‌های دور دست بروند و آبی را که از سلامت آن اطمینانی نیست به روستاهای خود بیاورند.

او گفت چنین شرایطی به‌ویژه موجب بیماری کودکان و افراد مسن شده و خانواده‌ها فقط آب را برای آشامیدن مصرف می‌کنند و مجبورند از مصارف دیگر خودداری کنند.

کاهش باران سبب شده تا بخش اعظمی از کشاورزی استان کرمانشاه که به‌شکل دیم انجام می‌شود بیشترین صدمات را ببیند و زندگی کشاورزان این استان را دشوار سازد.

مسئولان سازمان هواشناسی و آب منطقه‌ای کرمانشاه می‌گویند در سال جاری خورشیدی، بارش باران در استان کرمانشاه ۳۰ درصد و در شهر کرمانشاه ۴۶ درصد کاهش یافته است.

در چنین شرایطی به ۱۸۰ روستا در این استان آب‌رسانی سیار انجام می‌گیرد و شش هزار و ۳۷۴ خانوار به شدت نیازمند آب‌رسانی هستند.

بحران بی‌‌آبی تنها به استان کرمانشاه محدود نمی‌شود. به گفته یک مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران در خردادماه سال جاری، علاوه بر استان کرمانشاه، استان‌های ایلام، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سیستان و بلوچستان، قزوین، ‌کرمان، یزد و ‌کهگیلویه و بویراحمد نیز با «تنش شدید آبی» مواجه هستند.

در همین زمینه بخوانید:

۱۰ استان در ایران با تنش شدید آبی مواجه هستند

قطعی آب در شهرک‌های اطراف کرمانشاه

Share