Share

در حالی‌که مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای قدرتمند تا روز جمعه تمدید شده است و مذاکرات همچنان در وین ادامه دارد، روز پنج‌شنبه ۹ ژوئیه / ۱۸ تیر روسیه اعلام کرد که حاضر است «در اسرع وقت» تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را که در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده، لغو کند.

سرگئی لاوروف: ایران در جنگ علیه داعش نقش دارد و لغو تحریم تسلیحاتی به این کشور توانایی آن را در برابر تروریسم بهبود می‌بخشد.

سرگئی لاوروف: ایران در جنگ علیه داعش نقش دارد و لغو تحریم تسلیحاتی به این کشور توانایی آن را در برابر تروریسم بهبود می‌بخشد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که در «اوفا»، پایتخت جمهوری باشقیرستان روسیه به‌منظور شرکت در اجلاس گروه بریکس و سازمان همکاری شانگهای به‌سر می‌برد، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را به دلیل کشاندن ایران به پای میز مذاکره دانست که مدت‌های طولانی است به اجرا گذاشته شده است.

لاوروف گفت: «روسیه موافق است در اسرع وقت این تحریم‌ها لغو شوند.»

وزیر خارجه روسیه افزود: «ایران در جنگ علیه «دولت اسلامی» (داعش) نقش دارد… و لغو تحریم تسلیحاتی به این کشور کمک می‌کند توانایی خود را در برابر تروریسم بهبود بخشد.»

سرگئی لاوروف این هفته اعلام کرد که بحث بر سر تحریم فروش تسلیحات به ایران یکی از «مسائل اصلی» در مذاکرات وین بود.

ایران روز سه‌شنبه در وین خواستار لغو تحریم‌های تسلیحاتی شد. ایران گفت تحریم تسلیحاتی این کشور مانعی در راه رسیدن به توافق نهایی هسته‌ای است که در آخرین مراحل تدوین است.

عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران گفت: «اگر قدرت‌های جهانی خواهان توافق هستند باید روش خود را در مورد تحریم‌ها تغییر دهند.»

با این حال، واشنگتن با این درخواست ایران مخالفت کرد و گفت محدودیت در فروش سلاح به ایران در چارچوب توافق هسته‌ای با این کشور باید حل شود.

شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۰ قطعنامه‌ای به تصویب رساند که در آن فروش تانک، توپخانه با سیستم‌های کالیبر بزرگ، هواپیماهای جنگی، هلیکوپترهای تهاجمی، کشتی‌های جنگی، و سامانه‌های موشکی به این کشور را ممنوع کرد.

همچنین در این قطعنامه آمده است که ایران «نباید هیچ‌گونه فعالیت مربوط به موشک‌های بالستیکی که قادر به ارائه سلاح‌های هسته‌ای هستند را انجام دهد». این قطعنامه انتقال تکنولوژی یا ارائه کمک‌های فنی به ایران را نیز در این زمینه ممنوع کرد.

با تصویب این قطعنامه بخشی از فروش‌های تسلیحاتی روسیه به ایران، از جمله فروش سامانه موشکی «اس۳۰۰» متوقف شد.

کشورهای قدرتمند گفته‌اند در صورت توافق نهایی با ایران در مذاکرات هسته‌ای و پایبندی این کشور به تعهداتش تحریم‌ها علیه آن لغو خواهند شد.

Share