Share

سیستان و بلوچستان امسال جزو کم‌بارش‌ترین استان‌های ایران بوده است. همین موضوع باعث شده که مسئولان دولتی کشت برنج در این استان را حذف کنند.

keshavarz-gandom

وب‌سایت «عصر هامون» در گزارشی که روز پنج‌شنبه ۱۸ تیرماه منتشر کرده نوشته است ۳۳ سدی هم که در استان سیستان و بلوچستان ساخته شده مانع از خشکسالی این استان نشده و کم‌آبی دامن شالیکاران را گرفته است.

بنا به این گزارش بر اثر خشکسالی، سیستان و بلوچستان در سال‌های اخیر خسارت‌های زیادی را در بخش کشاورزی متحمل شده است.

برنج سیستان و بلوچستان که در سال‌های اخیر به ۲۵ هزار تن در سال می‌رسیده است اکنون در فهرست محصولات پر آب‌بر قرارگرفته و به‌زودی از چرخه کشت این محصول در استان حذف می‌شود. این در حالی است که بسیاری از روستائیان در این استان از طریق کشت برنج گذران می‌کنند.

براساس بخشنامه وزارت جهاد کشاورزی که سال گذشته صادر شد، کشت برنج در ۱۴ استان از مجموع ۱۶ استان برنج‌خیز ایران ممنوع شد و سیستان و بلوچستان یکی از استان‌های ممنوع شده است.

«عصر هامون» به نقل از یک کارشناس اقتصادی نوشته است: «کشت برنج در سیستان و بلوچستان به زودی تعطیل و محصول دیگری جایگزین این کشت در استان می‌شود.»

این کارشناس گفته است: «مسئولان کشوری به دلیل خشکسالی به دنبال حذف این محصول از چرخه کشت در استان هستند.»

ممنوعیت کشت محصولات پُرآب در رامیان

در همین حال جواد صادقلو، فرماندار شهرستان رامیان در استان گلستان نیز روز پنج‌شنبه اعلام کرد که این استان به دلیل کاهش بارندگی دچار بحران آب شده و برای مدیریت بحران آب کشت محصولات پُرآب در استان، منجمله شالی، ممنوع است.

فرماندار رامیان گفت: «کاهش بارندگی و خشکسالی ما را تهدید می‌کند و این کاهش بارندگی‌ها در میزان سطح آب زیرزمینی و قنات‌ها نیز تأثیرگذار بوده است.»

صادقلو افزود: «کمبود آب موجب ضرر همگان می‌شود و حتی در آینده احتمال دارد جنگ‌ها بر سر منابع آبی صورت بگیرد.»

Share