Share

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر نسبت به کوتاهی در مطرح ساختن وضعیت حقوق بشر در ایران، در مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای قدرتمند، به شدت ابراز نگرانی کرد.

مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ همچنان در وین ادامه دارد.

مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ همچنان در وین ادامه دارد.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه ۹ ژوئیه / ۱۸ تیر منتشر شده، گفته است این قصور با وجود این رخ داده که اتحادیه اروپا، فدراسیون، ناوی پیلای کمیسر عالی پیشین حقوق بشر سازمان ملل و دیگران، چندین بار از جامعه جهانی خواسته‌اند مسائل حقوق بشر را در مذاکرات با ایران بگنجانند.

عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، در این‌باره گفت: «نزدیکی بین ایران و غرب از بعضی جنبه‌ها خوب است، به‌ویژه اگر به پایان یافتن تحریم‌ها منجر شود. اما قصور در گنجاندن حقوق بشر در مذاکرات فرصتی از دست رفته و خطایی سیاسی است که تأثیر محسوسی بر مردم ایران خواهد داشت.»

مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در این هفته چند بار تمدید شد و همچنان در وین ادامه دارد. این مذاکرات در مراحل پایانی آن قرار دارد.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر با بیان این‌که «گفت‌وگوهای هسته‌ای و نزدیکی آشکار سیاسی با غرب باعث شده که بعضی‌ها از رئیس جمهوری ایران روحانی به عنوان اصلاح‌طلب یاد کنند»، گفته است واقعیت چیز دیگری را نشان می‌دهد و وضعیت حقوق بشر در ایران از زمان انتخاب حسن روحانی در سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) بهبود نیافته است.

به‌گفته این نهاد مدافع حقوق بشر، وضعیت حقوق بشر در ایران در سال گذشته، «فقط بدتر شده، سرکوب آزادی‌های اساسی ادامه یافته و نقض فاحش حقوق بشر تداوم دارد. زنان، اقلیت‌های قومی و دینی هر روز با تبعیض روبه‌رو هستند و موازین دادرسی از زندانیان، به‌ویژه زندانیان عقیدتی، دریغ می‌شود.»

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر در پایان بیانیه خود نسبت به «حمله به مدافعان حقوق بشر، آزار و دستگیری خودسرانه آن‌ها در ایران»، به‌ویژه علیه سه عضو این فدراسیون، عبدالفتاح سلطانی، محمد سیف‌زاده و نرگس محمدی، که هر سه در زندان به‌سر می‌برند، ابراز نگرانی کرده است.

Share