Share

دولت یونان در آستانه مهلت تعیین‌شده برای ارائه طرح اصلاحات اقتصادی، پنج‌شنبه شب ۹ ژوئیه / ۱۸ تیر طرح ۱۳ صفحه‌ای خود را به اتحادیه اروپا تقدیم کرد.

Greec-EU

در قبال ارائه طرح اصلاحات، دولت یونان درخواست کمک سه ساله برای کاهش بدهی‌های خود و غلبه بر بحران مالی حاد به مبلغ ۵۳.۵ میلیارد یورو را ارائه کرده است. بدهی‌های مالی آتن در حال حاضر به حدود ۱۸۰ درصد تولید ناخالص داخلی آن رسیده است.

دولت یونان در طرح خود بسته سرمایه‌گذاری ۳۵ میلیارد یورویی را اعلام کرده است.

بر اساس طرح ارائه‌شده بازنشستگی پیش از موعد دشوار خواهد شد و بازنشستگان در آینده هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی بیشتری پرداخت خواهند کرد.

همچنین مالیات شرکت‌ها و مالیات بر تجملات افزایش خواهند یافت و مبارزه با فرار از پرداخت مالیات به میزان قابل توجهی تقویت خواهد شد.

در مورد کاهش هزینه‌های دفاعی، آتن به جای ۴۰۰ میلیون یورو میزان مورد نیاز، برای امسال ۱۰۰ میلیون و برای دوره‌های بعدی ۲۰۰ میلیون یورو در نظر گرفته است.

بر اساس این طرح، حذف تخفیف‌های مالیاتی برای جزایر یونان، بر خلاف درخواست طلبکاران، نه برای همه جزایر که تنها برای مرفه‌ترین آن‌ها و جزایری که بیشترین گردشگران را دارند، اجرا خواهد شد.

آتن همچنین با فروش سهام متعلق به دولت در کنسرن مخابراتی «او.تی.ای» موافق است. افزون بر این مهلت فروش سهام دولت در بنادر پیرائوس (پیره) و تسالونیکی تا ماه اکتبر تعیین شده است.

اصلاحات جدید پیش‌نیاز دریافت بسته نجات سوم به مبلغ ۵۳,۵ میلیارد یورو است که یونان تقاضای دریافت آن را روز چهارشنبه به اتحادیه اروپا ارائه داد.

طرح پیشنهادی یونان به پیشنهادهای طلبکاران این کشور که ماه گذشته، پیش از شکست مذاکرات ارائه شده بود، نزدیک شده است. این در حالی است که پیشنهادهای پیشین طلبکاران منقضی شده است. دیپلمات‌ها در بروکسل تأکید می‌کنند که در این بین وضعیت یونان با بسته شدن بانک‌ها و کنترل بر مبادلات سرمایه بدتر شده و تغییر چنین شرایطی نیاز به تلاش بیشتری دارد.

Share