Share

دو شکارچی غیرمجاز در کلاردشت مازندران در حالی‌که بدن یک خرس قهوه‎ای نایاب را تکه‌تکه کرده بودند دستگیر شدند.

shekar-khers

به گزارش خبرگزاری فارس، این رویداد صبح روز گذشته (پنج‌شنبه ۱۸ تیرماه) در ارتفاعات چهار هزار متری کلاردشت رخ داد.

این شکارچی‌ها به‌هنگام دستگیری توسط محیط‌بانان اداره محیط زیست، مقداری از گوشت فیله خرس قهوه‌ای را به همراه داشتند که به دلیل سنگینی وزن لاشه حیوان، مجبور شده بودند آن را تکه‌تکه کرده و قسمت‌هایی از آن را با خود به پایین ارتفاعات منتقل کنند.

شهرام بیگلر، رئیس اداره محیط زیست کلاردشت گفته است این افراد بعد از انجام بازجویی‌های اولیه به مراجع قانونی تحویل داده شدند.

کلاردشت با بیش از ۹۰ هزار هکتار وسعت، گستره‌ای برای زندگی پرندگان و حیواناتی چون بزکوهی، کل، گوزن و خرس است که شکار این گونه‌های نایاب به‌ویژه شکار خرس قهوه‌ای به دلیل ارزش پوست این حیوان، در این منطقه رایج است. این در حالی است که گونه خرس قهوه‌ای در مازندران در حال انقراض است.

سه روز پیش نیز خبرگزاری مهر گزارش داد که یگان حفاظت محیط زیست استان تهران لاشه یک قلاده خرس قهوه‌ای در منطقه گدوک در مجاورت محور قائم شهر – تهران را پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید: لاشه خرس قهوه‌ای با دست و پای بسته در فیروزکوه پیدا شد

تقریباً هر ماه چند خبر از کشتار حیوانات در ایران منتشر می‌شود. اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز شماری از اهالی منطقه‌ای در شمال غرب ایران با حمله به یک خرس قهوه‌ای این حیوان را با ضربات پیاپی چوب و سنگ از پای درآوردند و از همه اقدامات خود نیز فیلمبرداری کردند.

تخریب زیستگاه خرس قهوه‌ای در ایران موجب شده است تا اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در گزارش سالیانه خود از وضعیت حیات وحش جهان، نام این جانور را از سال ۲۰۰۴، در فهرست گونه‌های «در معرض تهدید» قرار دهد.

در جدیدترین گزارش این اتحادیه حدود ۷۶ گونه از رده‌های جانوری ایران در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت  قرار دارد.

Share