Share

دست‌کم چهار نفر از فعالان مدنی شهر تبریز در جریان راهپیمایی روز قدس این شهر از سوی مأموران امنیتی بازداشت شدند.

tabriz-oyghoor

به گزارش تارنمای اویان نیوز، روز جمعه ۱۹ خردادماه / ۱۰ ژوئیه، هم‌زمان با روز قدس، فعالان مدنی شهرهای تبریز و اهر در حمایت از اقلیت مسلمان ترک اویغور چین در این راهپیمایی شرکت کردند.

دلیل اعتراض تجمع‌کنندگان «سرکوب اقلیت مسلمان ترک اویغور چین از سوی دولت و جلوگیری دولت چین از روزه گرفتن اویغورها و به جا آوردن مسالک دینی در ماه رمضان» عنوان شده است.

بنا بر این گزارش این فعالان مدنی با در دست داشتن پلاکارد و پارچه‌نوشته‌هایی حمایت خود را از مسلمان ترک اویغور نشان دادند. در شهر تبریز معترضان پرچم‌های منسوب به اویغورها را نیز دست داشتند.

به‌گفته‌ شاهدان عینی، در جریان این اعتراض در شهر تبریز دست‌کم چهار نفر در میدان ساعت این شهر توسط مأموران امنیتی بازداشت شده‌اند. دو تن از بازداشت‌شدگان رسول رضوی و حسین رخشانی‌کیا نام دارند و هنوز هویت دیگر بازداشت‌شدگان مشخص نیست.

در شهر اهر نیز فردی به نام ابراهیم نوری از سوی مأموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

اویغورها دارای ریشه مغولی و ترکستانی هستند. جمعیت این اقلیت قومی حدود ۱۰ میلیون نفر است. حدود ۹۰ درصد اویغورها در جمهوری خلق چین و بیشتر در استان سین کیانگ این کشور و بقیه آن‌ها در مناطق مرزی قزاقستان و قرقیزستان زندگی می‌کنند.

دولت چین به اویغورهایی که در ادارات دولتی استان سین کیانگ چین کار می‌کنند یا دانش‌آموزان و دانشجویانی که در دانشگاه‌های این منطقه تحصیل می‌کنند اعلام کرده در ماه رمضان حق روزه گرفتن ندارند. مقام‌های دولت چین گفته‌اند این تصمیم را برای سلامتی دانش‌آموزان گرفته‌اند و روزه‌داری کاری بی‌فایده برای کارمندان است که باعث عقب افتادن کارها می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران با جمهوری خلق چین روابط گسترده‌ای دارد. ایران که معمولاً خود را مدافع مسلمان‌های جهان می‌داند به دلیل روابط حسنه با چین درباره این محدودیت‌ها چیزی نمی‌گوید.

Share