Share

پلیس ترکیه روز جمعه ۱۰ ژوئیه / ۱۹ تیر در جریان یک عملیات در چهار شهر این کشور، از جمله استانبول، ۲۱ مظنون عضو گروه «دولت اسلامی» (داعش) را دستگیر کرد.

Turkey-Daesh

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، در میان دستگیرشدگان سه خارجی که هویت آن‌ها اعلام نشده وجود دارند. این خارجی‌ها قصد رفتن به سوریه را داشتند.

مرکز اصلی عملیات پلیس ضد شورش ترکیه استانبول بود. همچنین در اطراف ازمیر، سانلیورفا، در جنوب شرقی و مرسین در جنوب ترکیه نیز این عملیات انجام شد.

ترکیه به‌عنوان گذرگاه اصلی جنگجویان داعش که به‌ویژه از اروپا خود را به سوریه می‌رسانند، شناخته شده است. داعش بخش‌های بزرگی از سوریه و مسافت طولانی‌ای از مرز این کشور با ترکیه را در اختیار خود دارد.

در روز یکم ژوئیه پلیس ترکیه هفت عضو دیگر داعش را که برخی از آن‌ها در سوریه جنگیده بودند، در غرب ترکیه دستگیر کرده بود.

کشور‌های غربی به‌طور منظم دولت اسلامگرای ترکیه را به‌دلیل آن‌چه مماشات این دولت در برابر داعش می‌نامند، مورد انتقاد قرار داده‌اند. ترکیه این اتهام را همواره رد کرده است.

از دو هفته پیش رسانه‌های ترکیه اعلام کرده‌اند که دولت این کشور در نظر دارد عملیات نظامی‌ای در خاک سوریه برای عقب راندن جهادگران داعش از مرزهای خود و جلوگیری از پیشرفت نیروهای کرد، انجام دهد.

احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه هفته گذشته اطمینان داد که کشورش قصد ندارد عملیات قریب‌الوقوعی را در خاک سوریه به پیش برد.

عملیات بازداشت اعضای داعش در ترکیه در حالی صورت می‌گیرد که این هفته یک هیأت بلندپایه از سوی آمریکا دو روز کامل با مقامات ترکیه گفت‌وگو کردند. دو طرف وعده دادند که عملیات و همکاری خود علیه داعش را شدت خواهند بخشید.

به‌گفته رسانه‌های ترکیه، دولت این کشور که ماه‌ها اجازه نمی‌داد ایالات متحده از پایگاه «اینجیرلیک»، واقع در جنوب ترکیه برای بمباران مواضع داعش در سوریه و عراق استفاده کند، اکنون اجازه داده است که دست‌کم هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا از این پایگاه استفاده کنند.

Share