Share

اتحادیه اروپا بار دیگر مذاکرات هسته‌ای ایران را که در وین جریان دارد سه روز دیگر، تا روز دوشنبه ۱۳ ژوئیه / ۲۲ تیر تمدید کرد. آمریکا نیز تمدید مذاکرات را تأیید کرد.

Nuclear-Talks

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، شورای اروپا، نماینده ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که «به‌منظور دادن زمان بیشتر به مذاکرات برای دستیابی به توافق بلندمدت درباره برنامه هسته‌ای ایران، این مذاکرات تا روز ۱۳ ژوئیه تمدید می‌شود».

شورای اروپا گفته است تعلیق محدودیت‌های اروپا علیه ایران تا آن تاریخ پا برجا خواهد ماند.

اتحادیه اروپا در ژانویه ۲۰۱۴ برخی تحریم‌ها علیه ایران را به‌‌عنوان نشانه‌ای از حسن‌نیت برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای به حالت تعلیق در آورده بود.

یک دیپلمات آمریکایی نیز خبر تمدید سه روزه مذاکرات را تأیید کرده است.

محمدجواد ظریف نیز صبح روز جمعه به خبرنگاران گفته بود که بعید است امروز توافقی حاصل شود. او همچنین افزوده بود که به نظر می‌رسد مذاکرات تا آخر هفته میلادی (شنبه و یکشنبه) به‌طول انجامد.

بیشتر بخوانید: ظریف: مذاکرات احتمالاً تا آخر هفته میلادی طول می‌کشد

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا ظهر جمعه اعلام کرد که وزیران امور خارجه روز شنبه بار دیگر نشستی برای «غلبه بر موانع باقی مانده» برگزار خواهند کرد. او گفت مذاکرات پیشرفت داشته اما آهسته پیش می‌رود.

چهار موضوع اصلی اختلاف برداشته شدن تحریم‌ها به خصوص اصل بازگشت‌ناپذیری آن‌ها، دوره زمانی برخی محدودیت‌ها برای برنامه هسته‌ای ایران، بازرسی‌های آژانس از سایت‌های هسته‌ای و نظامی و خوانش طرف ایرانی و غربی در برداشتی است که از توافق‌نامه لوزان دارند. مذاکره‌کنندگان اتحادیه اروپا و آمریکا بیانیه لوزان را توافق الزام‌آور می‌دانند، اما طرف ایرانی متن تهیه شده در لوزان را الزام‌آور نمی‌داند.

نمایندگان ایران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، از دو هفته پیش در پایتخت اتریش گرد آمده‌اند تا به توافق نهایی در پرونده هسته‌ای ایران که روابط بین‌الملل را از ۱۲ سال پیش تاکنون مسموم کرده دست یابند.

Share