Share

قاسم سبزعلی، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها و مراتع، از افزایش ۲۰ درصدی تعداد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع ایران در فصل بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داده است.Shahrood Forest_Abr

به گزارش روزنامه ایران، قاسم سبزعلی مهم‌ترین دلایل آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور را «افزایش دما» دانسته و توضیح داده که هر یک درجه افزایش دما ۱۷ درصد نیاز آبی را افزایش می‌دهد که این موضوع با توجه به شرایط اقلیمی خشک و نیمه‌خشک کشور، «وضعیت را حساس‌تر می‌کند.»

به گفته او، همچنین تغییر رژیم بارندگی در کشور از برف زمستانه به باران بهاره باعث افزایش پوشش گیاهی علفی در منابع ملی شده که این موضوع شرایط را برای آتش‌سوزی فراهم می‌کند.

با این حال فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها و مراتع می‌گوید در حال حاضر ۹۵ درصد آتش‌سوزی‌ها در منابع ملی بر اثر عوامل انسانی است و تنها پنج درصد آن به دلیل عوامل طبیعی است.

به گفته سبزعلی، از میان ۹۵ درصد آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع که انسان در آن‌ها نقش دارد، ۶۰ درصد غیرعمدی و ۲۰ تا ۳۰ درصد آن عمدی است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها و مراتع می گوید از بین آتش‌سوزی‌هایی که در بهار ۱۳۹۴ رخ داده حدود ۶۰ درصد آن در مناطق زاگرسی، ۲۰ درصد در شمال کشور و ۲۰ درصد دیگر در اراضی ملی خارج از این دو منطقه رخ داده است.

میزان آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور در بهار سال جاری در استان‌های فارس، کرمان و لرستان بیشتر از سایر مناطق کشور رخ داده است.

قاسم سبزعلی می‌گوید که جوامع محلی با «شن‌کش، بیل، آتش‌کوب و فلکس‌بک» تجهیز شده‌اند تا پیش از رسیدن نیروهای امدادی آتش را خاموش کنند.

مساحت جنگل‌های ایران بین ۱۱ تا ۱۴ میلیون هکتار برآورد شده است. مسئولان سازمان جنگل‌ها می‌گویند در یک دهه گذشته بیش از ۱۴‌هزار فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های ایران رخ داده که در مجموع به ۱۵۰ هزار هکتار از سطح عرصه‌های طبیعی کشور خسارت وارد کرده است.

امکانات سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین سازمان جنگل‌ها و مراتع در ایران بسیار ناچیز است و محیط‌بانان گاهی با سطل و دبه‌های آب به خاموش کردن آتش می‌پردازند.

ایران در بین ۵۶ کشور دارای جنگل در جهان در رتبه چهل و پنجم قرار دارد.

Share