Share

فرمانده مرزبانی ایران می‌گوید مرزبانان این کشور جمعه ۱۹ تیر، یک «تیم تروریستی» را که قصد داشتند با ورود از مرز میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان در ایران عملیات انجام دهند، دستگیر کرده‌اند.

marzbaban2

به گزارش فارس قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی ایران اعلام کرد «مقادیری سلاح و مهمات، مقداری چاشنی انفجاری، صوتی، نوری، زمانی، سه قبضه سلاح و مقداری ناس و مواد مخدر» از این تیم کشف شده است.

به گفته این مقام ارشد ایرانی «با توجه به کار اطلاعاتی مرزبانان، منطقه در محاصره کامل قرار داشته و ساعت یک شب درگیری آغاز و دو ساعت به طول انجامید، دو نفر از اعضای این تیم زنده دستگیر شده و یک نفر زخمی است.»

در این درگیری یکی از مرزبانان ایرانی به نام «منصور توحیدی» نیز کشته شده است.

بنابر این گزارش اعضای تیم مورد اشاره فرمانده مرزبانی ایران پس از دستگیری در مرز میرجاوه اعتراف کردند که از سوی «استکبار اجیر شده بودند» و قصد داشته تا در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و دیگر استان‌های همجوار عملیات انجام دهند.

میرجاوه یکی از شهرهای کوچک استان سیستان و بلوچستان ایران است که در ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر زاهدان قرار دارد. گمرک این شهر تنها مرز قانونی برای تردد تجار و مسافران در جنوب شرق ایران است.

قاسم رضایی به جزئیات بیشتری درباره این حادثه و هویت متهمان اشاره نکرد اما گفت «بیش از ۷۰ گروه شرور را در پاکستان شناسایی کردیم، حتی محل آنها را به مقامات پاکستان اعلام کردیم.»

marz

طی ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی از درگیری مأموران مرزی و نظامی ایران در مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان منتشر شده است.

بیستم فرودین امسال دو تن از کارکنان مخابرات سپاه پاسداران ایران در تیراندازی افراد ناشناس به قتل رسیده‌اند.

دو روز پیش از این حادثه ۱۸ فروردین ‌ماه، هم ۸ نفر از مأموران مرزبانی ایران در درگیری با افراد مسلح در حوالی نگور – جکیگور در جنوب سیستان و بلوچستان کشته شدند.

در آخرین روزهای سال گذشته نیز استان سیستان و بلوچستان ناامن بود و سه مأمور نیروی انتظامی در درگیری با افراد مسلح کشته شدند. این افراد بر اثر انفجار تله انفجاری در نزدیکی پلی در منطقه پیردان شهرستان سرباز کشته شدند.

با این حال علی اصغر میرشکاری، معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان ‌و بلوچستان بهمن‌ماه سال گذشته گفته بود که سال ۹۳ در مقایسه با سال قبل از آن، قتل‌های مسلحانه در سیستان و بلوچستان سه درصد و کشته شدن مأموران انتظامی ۴۵ درصد کاهش داشته است.

بیشتر بخوانید: ایران می‌گوید یک «تیم تروریستی» را در سیستان و بلوچستان منهدم کرده است

Share