Share

محمدعلی صالحی، معاون اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور خبر داده که از مهرماه سال جاری ۲۰۰ هزار دانش‌آموز افغان به جمعیت ۱۹ میلیونی دانش‌آموزان ایران افزوده می‌شوند.

danesh-amuz-afghan-2

جمعیت دانش‌آموزان افغان در ایران پیشتر، بیش از ۳۰۰ هزار نفر اعلام می‌شد که با این رقم تازه به بیش از نیم میلیون دانش‌آموز افزایش خواهد یافت.

صالحی به روزنامه شهروند گفته چون این دانش‌آموزان افغان قرار است همراه با دانش‌آموزان ایرانی در کلاس بنشینند، قبل از حضور در کلاس‌ها باید «قرنطینه بهداشتی» شوند، «به این صورت که وقتی ثبت‌نام کردند، برای معاینات پزشکی معرفی می‌شوند.»

او دلیل این کار را این‌گونه اعلام کرده است: «اگر آن‌ها (دانش‌آموزان افغان) مشکل بهداشتی داشته باشند، طبعاً به دانش‌آموزان ایرانی سرایت می‌کند و ممکن است باعث درگیری بین ایرانی‌ها و افغان‌ها شود که خواسته هیچ‌کس نیست.»

چندی پیش آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفته بوذ که کودکان افغان نباید از تحصیل باز بمانند حتی آن‌هایی که مجوزهای قانونی اقامت در ایران را ندارند.

به گفته معاون اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور، تحصیل دانش‌آموزان افغان «هزینه‌های بالایی» دارد و سازمان‌های بین‌المللی باید در این زمینه به ایران کمک کنند.

او افزوده که این دانش‌آموزان افغان نمی‌توانند به طور رایگان تحصیل کنند.

به گفته صالحی، از دانش‌آموزان افغان در‌ سال گذشته، در مقطع ابتدایی ١٢٠‌هزار تومان، ١۴۴‌هزار تومان در مقطع راهنمایی و ١٨٠ هزار تومان در مقطع دبیرستان گرفته شده است.

او می‌گوید آموزش و پرورش در ‌سال گذشته حدود ۵٩٠‌ میلیارد تومان برای تحصیل دانش‌آموزان افغان هزینه کرده و از سازمان‌های بین‌المللی ١١ و نیم‌میلیارد تومان و از خود افغان‌ها نیز حدود ٢٠‌ میلیارد تومان گرفته است.

تحصیل در مدارس بر پایه قوانین ایران رایگان است اما این قانون به دلیل بودجه پایین آموزش و پرورش عملاً اجرا نمی‌شود.

سال گذشته در حالی از دانش‌اموزان افغان پول گرفته شده که وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بود از این دانش‌آموزان پولی برای ثبت‌نام در مدارس گرفته نمی‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، حدود ۸۰ درصد دانش‌آموزان خارجی در ایران، مهاجران افغان هستند.

برابر برآوردهای مقامات ایرانی، ۱/۵ میلیون پناهجوی افغان که غیرمجاز خوانده می‌شوند در ایران زندگی می‌کنند. این دست از پناهجویان، از هیچ‌گونه خدمات دولتی برخوردار نیستند و مشکلات متعددی در زمینه کار، تحصیل و خدمات درمانی دارند.

بیشتر بخوانید: رهبر ایران: همه دانش‌آموزان افغانستانی حتی مهاجران غیرقانونی، حق تحصیل دارند

Share