Share

فاطمه دانشور، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران در خصوص «نوزادان بی‌هویت» که به دلیل بارداری‌های ناخواسته «زنان کارتن خواب» متولد می‌شوند، هشدار داد.

zayeman-nozad

دانشور به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته که این نوزادان «یا به فروش می‌رسند یا جان خود را از دست می‌دهند.»

به گفته او، «توزیع لوازم بهداشتی پیشگیری از بارداری میان زنان کارتن خواب راه علاج عدم تولد کودکان بی‌هویت» است.

این عضو شورای شهر تهران گفته که پیش از این لوازم پیشگیری از بارداری به واسطه تشکل‌های غیردولتی فعال در محلات میان این‌گونه زنان توزیع می‌شد اما حالا کیفیت این لوازم کاهش یافته، به گونه‌ای که قبلا آمپول‌هایی به زنان تزریق می‌شد که مانع از بارداری آن‌ها به مدت شش ماه الی یک سال می‌شد اما حالا میان این افراد کاندوم توزیع می‌کنند که ممکن است از آن استفاده نکنند.

آمار سال ۹۲ نشان می‌دهد که پنج هزار تن از مجموع ۱۵ هزار کارتن خواب در ایران زن هستند. آمار مربوط به سال ۹۳ هنوز منتشر نشده است.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران اضافه کرد که در دیدار با وزیر بهداشت خواهان همکاری این وزارت‌خانه با تشکل‌های غیردولتی شده تا «حداقل لوازم بهداشتی باکیفیت پیشگیری از بارداری در اختیار این‌گونه زنان قرار گیرد.»

دانشور می‌گوید در کشورهای دیگر مسئله زنان کارتن خواب پذیرفته شده و برای کنترل و مدیریت آن وارد عمل می‌شوند اما مسئولان در ایران «سعی می‌کنند این موضوع را نبینند که این مساله باعث شیوع بیماری‌های واگیردار از جمله ایدز در جامعه می‌شود.»

به گفته او برای کنترل بیماری‌ها و متولد نشدن کودکان بی‌هویت، «چاره‌ای جز شناسایی و کنترل این‌گونه زنان وجود ندارد، چرا که این زنان در قبال کودکان‌شان احساس مسئولیت نمی‌کنند لذا این کودکان یا رها شده و یا فروخته می‌شوند.»

بر پایه آمارها، میانگین سن زنان کارتن‌خواب در تهران به ۱۷ و ۱۸ سال کاهش یافته است.

Share