Share

محمد حسین بازگیر، رئیس سازمان محیط زیست اعلام کرد که هشت بیمارستان تهران به خاطر تخلف در مدیریت پساب و پسماندها تذکر داده شده است.

bimarestan

به گزارش تسنیم، رئیس سازمان محیط زیست گفته در پایش بیمارستان‌ها مهمترین مسئله‌ای که مدنظر قرار می‌گیرد پساب و پسماند آنهاست. او اضافه کرد که درباره تخلفات محیط زیستی، ابتدا بیمارستان تذکر می‌گیرد و در مرحله بعد پیگیری قضایی می‌شود.

بنابر این کزارش تا پایان تابستان ۹۴، ۱۵۰ بیمارستان تهران مورد تحقیق و بررسی قرار می‌گیرد.

انتشار این خبر درحالی صورت می‌گیرد که شهریور سال گذشته نیز اعلام شد که حداقل ۸ بیمارستان بزرگ تهران از نظر مشکل تصفیه پساب شرایط بحرانی دارند. در آن زمان سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در آخرین گزارشی که از طریق رئیس سازمان محیط زیست در اختیار وزیر بهداشت قرار داده بود، تصریح کرد که اگر این بیمارستان‌ها مشکلات خود را برطرف نکنند، از آن‌ها به مراجع قضائی شکایت می‌شود.

فاضلاب این بیمارستان‌ها مستقیماً وارد منابع سطحی و زیرزمینی شهر تهران شده و مشکلات زیادی برای محیط زیست و سلامت مردم ایجاد می کند.

بر اساس برآوردها سال ۹۲، روزانه بیش از ۴۰۰ تن پسماند و زباله بیمارستانی در ایران تولید می‌شود. دفع و از میان بردن این حجم گسترده از پسماندهای بیماری‌زا به مشکلی بزرگ برای دستگاه‌های مختلف اجرایی در ایران تبدیل شده و گاه به اختلاف نظرهای فراوان در این مورد انجامیده است. طبق روش‌های صحیح مدیریت پسماندهای بیمارستانی، باید زباله‌های خطرناک و بیماری‌زا شناسایی و از زباله‌های عادی جدا شود.

کم بودن تعداد دستگاه‌های زباله سوز استاندارد، نبودن بودجه و اعتبار کافی برای واردات دستگاه‌های لازم، و همچنین بی‌کیفیت بودن برخی از دستگاه‌های موجود باعث شده است تا زباله‌های بیمارستانی در سرتاسر ایران به شکل صحیح دفع و نابود نشود. بخشی از زباله‌های بیمارستانی را زباله‌های عفونی و خطرناک تشکیل می‌دهد. برخی دیگر از انواع زباله‌های بیمارستانی دارای مواد سمی، پاتولوژیک، دارویی، شیمیایی و حتی رادیواکتیو است که می‌تواند برای سلامتی انسان و محیط زیست بسیار زیان‌آور باشد.

 بیشتر بخوانید: نیمی از بیمارستان‌های ایران فرسوده است

Share