Share

در حالی‌که بازگشت ناپذیری تحریم‌ها از محورهای اختلاف طرفین است، آسوشیتدپرس به نقل از دو دیپلمات ارشد نوشت خبر رسمی توافق هسته‌ای روز دوشنبه اعلام می‌شود.

Zarif

خبرگزاری تسنیم به نقل از یک مقام ارشد ایرانی در وین، اعلام کرد که حصول توافق در رو یکشنبه از نظر لجستیک غیرممکن است. این مقام که نامش برده نشده، می‌گوید توافق یک سند ۱۰۰ صفحه‌ای خواهد بود.

وزیران خارجه ایران و آمریکا، عصر یکشنبه به مدت یک ساعت با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند. پس از آن جواد ظریف به خبرنگاران گفت: «تمدیدی در کار نیست و فردا هم به کار ادامه می‌دهیم.» «تسنیم» به نقل از وزیر خارجه ایران نوشت: هنوز (برای رسیدن به توافق) کار داریم.

خبرگزاری رویترز بعد از ظهر یکشنبه به نقل از دیپلمات‌های مقیم وین عنوان کرده بود: «ماراتن مذاکرات پس از ۱۶ روز گفت‌وگوی نفس‌گیر به پایان خود نزدیک می‌شود.» خبرگزاری ایرنا نیز نوشت شمارش معکوس برای توافق هسته‌ای شروع شده است.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه اعلام کرده که نسبت به دستیابی به توافق «بسیار بسیار امیدوار است.»

خبرگزاری «تسنیم» می‌نویسد سه محور اصلی هم‌چنان جزء اختلافات اساسی در مذاکرات هستند: اول – ساز وکار برداشته شدن تحریم‌ها و به ویژه بازگشت‌ناپذیر آنها، دوم- دوره زمانی محدودیت‌ها برای برنامه هسته‌ای ایران و سوم- هم‌وزن سازی و هم‌زمانی اقدامات متقابل طرفین.

در مورد بازه زمانی محدودیت‌ها، اختلاف اصلی طرفین بر سر برداشت‌های متفاوت از بیانیه لوزان است. طرف ایرانی می‌گوید راه‌حل‌های پیشنهادی بیانیه لوزان، جنبه الزام‌آور ندارند.

هیچ یک از طرفین در مورد بازرسی‌های «هرکجا و هر زمان» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌های هسته‌ای و نظامی ایران که از درخواست‌های اتحادیه اروپا و آمریکاست صحبتی به میان نیاورده‌اند، اما به نظر می‌رسد که این اختلاف نیز حل نشده باقی مانده است.

روز یکشنبه ۲۱ تیر و به موازات پایان گرفتن سومین مهلت برای اعلام توافق هسته‌ای، حسن روحانی قانون «الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران» را برای اجرا به وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرد.

در ماده نخست این قانون آمده که لغو تحریم‌ها باید به طور یکجا و کامل در متن توافق‌نامه درج و در روز آغاز اجرای تعهدات جمهوری اسلامی انجام شود.

در ماده دوم این قانون تاکید می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب توافقنامه پادمان، مجاز به انجام نظارت‌های متعارف از سایت‌های هسته‌ای است و دسترسی به اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیرهسته‌ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است و باید مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی رعایت شود.

هم‌زمان با ابلاغ این قانون، سخنگوی نیروی انتظامی ایران در یک نشست خبری در باره جشن هسته‌ای گفت: «ناجا آمادگی کامل دارد تا در صورت بروز این اتفاق خوب، در کنار شهروندان قرار گیرد و البته این اقدامات باید در چارچوب قانون و شئونات اسلامی شادی باشد.»

بیشتر بخوانید: رویترز: توافق تاریخی ایران و قدرت‌های جهانی نزدیک است

ظریف: غربی‌ها مواضع خود را تغییر داده‌اند

جان کری: نمی‌خواهیم عجله کنیم

Share