Share

چهار تن از فعالان مدنی تبریز که روز جمعه ۱۹ تیر همزمان با راهپیمایی روز قدس، از سوی مأموران امنیتی بازداشت شده بودند، پس از تعیین وثیقه به مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای هر کدام، به زندان مرکزی تبریز منتقل شدند.

namaz jome

به گزارش خبرگزاری هرانا، رسول رضوی، حسین رخشانی کیا و سئویندیک لطفی روز یکشنبه ۲۱ تیر به قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شده‌اند. از هویت نفر چهارم اطلاعی در دست نیست.

این فعالان که پیشتر در بازداشتگاه اداره حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی تبریز بوده‌اند، تحت بازجویی قرار گرفته بودند. رسول رضوی یکی از بازداشت‌شدگان پیشتر نیز در سال ۹۲ بازداشت و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

روز جمعه ۱۹ تیرماه، فعالان مدنی تبریز با در دست داشتن پلاکارد و پارچه نوشته‌هایی در جریان راهپیمایی روز قدس حمایت خود را از مسلمان تُرک اویغور چین نشان داده بودند.

بیشتر بخوانید: بازداشت حامیان اقلیت مسلمان اویغور چین در راهپیمایی روز قدس تبریز

اویغورها دارای ریشه مغولی و ترکستانی هستند. جمعیت این اقلیت قومی حدود ۱۰ میلیون نفر است. حدود ۹۰ درصد اویغورها در جمهوری خلق چین و بیشتر در استان سین کیانگ این کشور و بقیه آن‌ها در مناطق مرزی قزاقستان و قرقیزستان زندگی می‌کنند.

دولت چین به اویغورهایی که در ادارات دولتی استان سین کیانگ چین کار می‌کنند یا دانش‌آموزان و دانشجویانی که در دانشگاه‌های این منطقه تحصیل می‌کنند اعلام کرده در ماه رمضان حق روزه گرفتن ندارند. مقام‌های دولت چین گفته‌اند این تصمیم را برای سلامتی دانش‌آموزان گرفته‌اند و روزه‌داری کاری بی‌فایده برای کارمندان است که باعث عقب افتادن کارها می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران با جمهوری خلق چین روابط گسترده‌ای دارد. ایران تا کنون به تصمیم دولت چین درباره ممنوعیت روزه‌گیری مسلمانان اویغور این کشور واکنشی نشان نداده است.

Share