Share

حسین‌علی ابراهیمی کارنامی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی خبر داده که تلفات وحوش هفتاد قله اراک بر اثر بیماری «طاعون نشخوارکنندگان کوچک» به ۳۱۱ رأس رسیده است.

booz koohi

خبرگزاری تسنیم، امروز سه‌شنبه ۲۳ تیر به نقل از ابراهیمی کارنامی گزارش داده که محیط زیست «کل و بز» در مناطق سخت عبور و ارتفاعات بالا بوده و به همین دلیل پیش بینی می‌شود آمار تلفات بیش از این تعداد باشد.

بز، کل و میش جزو حیوانات تلف شده در این منطقه هستند.

این بیماری از ۱۴ خردادماه امسال در منطقه هفتاد قله اراک شیوع یافته است.

بیماری طاعون حیوانی قابل سرایت از دام اهلی به حیوانات وحشی است و در مکان‌هایی مشاهده می‌شود که دام اهلی در تماس با حیوانات وحشی هستند یا از آبشخورهای مشترک استفاده می‌کنند.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، منطقه هفتاد قله اراک قرنطینه بوده و ورود «هرگونه دام، افراد متفرقه و گردشگر» به این منطقه ممنوع است و تاکنون بر اثر این بیماری بیش از ۹۵ درصد از کل و بز و مابقی که مربوط به قوچ و میش است تلف شده‌اند.

او خبر داده که استفاده از ماده ضدعفونی کننده جدید «پرسیدین» با توجه به اینکه در آبشخورهای حیات‌وحش استفاده از آهک و شستشوی آبشخورها با این ماده تاثیر چندانی نداشت به توصیه دامپزشکی ماده «پرسیدین» که قوی‌تر بوده و خاصیت خوراکی نیز دارد، در حال مصرف است.

کارنامی می‌گوید این ماده «اثرات سوئی» بر حیات‌وحش ندارد.

به‌گفته مدیرکل دفترحیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در چند سال اخیر ۱۰۰۰ رأس از حیوانات وحشی مانند کل و بُز وحشی به دلیل این بیماری در مناطق کویری تلف شده‌اند.

Share