Share

مراجع تقلید شیعه که در شهر قم ساکن هستند، بار دیگر در آستانه اکران فیلم «روز رستاخیز»، ساخته احمدرضا درویش خواهان جلوگیری از نمایش این فیلم شده‌اند.

vahid khorasani

روزنامه شرق گزارش داده که این فیلم از جدول اکران حذف نشده و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال مذاکره با مراجع تقلید هستند.

«روز رستاخیز» فیلمی تاریخی- مذهبی و محصول سال ۱۳۸۹ است که در سی‌ودومین جشنواره فیلم فجر در ۱۱ بخش نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد و در نهایت در هشت بخش از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی، سیمرغ گرفت.

این فیلم در ۱۶ بهمن ۱۳۹۲ در کاخ جشنواره فجر هم‌زمان با برگزاری سی‌ودومین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد که با تأیید برخی از مراجع قم توانست چهره «حضرت ابوالفضل» را با بازی بهادر زمانی نشان دهد اما بعد از نمایش آن در جشنواره بود که حاشیه‌ها علیه این فیلم نیز آغاز شد.

بر اساس یک قانون نانوشته در ایران، چهره‌های شخصیت‌های دینی عمدتا در فیلم‌ها به نمایش در نمی‌آید.

اصرار درویش برای حذف‌نکردن صحنه‌های مربوط به نمایش چهره «حضرت‌ابوالفضل» باعث شد که این فیلم در توقیف بماند تا اینکه در اردیبهشت سال‌جاری، شورای صنفی نمایش از اکران عمومی فیلم در ۲۴ تیر خبر داد.

این فیلم قرار است از فردا، چهارشنبه روی پرده سینماها برود درحالی‌که از چند روز قبل، اظهارنظرهایی از سوی شماری از مراجع تقلید از جمله آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، آیت‌الله علوی گرگانی و آیت‌الله وحید خراسانی برای جلوگیری از نمایش آن آغاز شده است.

با این حال غلام‌رضا فرجی، سخنگوی شورای صنفی نمایش و مدیر پخش حوزه هنری گفته که پروانه نمایشی که برای «روز رستاخیز» صادر شده، با مدت‌زمان ١٢٧ دقیقه است و فیلم برای اکران در سینماها آماده است.

نسخه اولیه «روز رستاخیز» ٢١٠ دقیقه بود که در جشنواره سی و دوم فیلم فجر اکران شد ولی در نسخه جدید برای نمایش در سینماها ۸۳ دقیقه از آن سانسور شده است.

Share