Share

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از راه اندازی «کلینیک‌های زناشویی و جنسی» در ایران خبر داد.

talagh

به گزارش تسنیم، محمد اسماعیل مطلق، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ایران درباره این کلینیک‌ها گفت: «بر اساس سیاست‌های ابلاغی رهبر ایران درباره وزارت بهداشت که ارتقای سلامت، تکریم سالمندان، تحکیم بنیان خانواده، کاهش مرگ و میر از نوزاد تا سالمند و افزایش نرخ باروری را شامل می‌شود، قصد داریم کلینیک‌های زناشویی و جنسی در این باره راه‌اندازی کنیم.»

او میزان باروری را در حال حاضر ۱.۸ اعلام کرد و گفت این مقدار باید به ۲.۱ افزایش یابد.

طرح کلینیک‌های زناشویی و جنسی تا کنون در بیش از ۱۰ دانشکده علوم پزشکی ایران اجرا شده است.

مطلق گفت: «استان‌هایی که نرخ باروری آنها بیش از ۲.۱ است زین پس باید بر سلامت مادر و نوزاد آنها بیشتر تمرکز کنیم چرا که مرگ و میرشان بیش از سایر استانها است.»

بر اساس این گزارش تنها دو استان کشور دارای نرخ باروری بالای ۲.۱ هستند.

در حال حاضر میانگین فاصله فرزندآوری در ایران بیش از ۵ سال بوده و سن ازدواج بالا رفته است. علت اصلی راه‌اندازی این کلینیک‌ها نیز کاهش مدت زمان فرزندآوری و افزایش باروری و مقابله با تک فرزندی عنوان شده است.

کلینیک‌های زناشویی و جنسی قرار است با حضور پزشکان متخصص زنان و داخلی، روحانیون و حقوقدانان راه اندازی شود. یکی دیگر از دلایل راه اندازی این کلینیک‌ها جلوگیری از طلاق و آگاه شدن جوانان به مسائل زناشویی عنوان شده است.

بیشتر بخوانید: افزایش جمعیت، کابوس یک سرزمین

سیاست‌های جمعیتی در ایران در پی سخنرانی معروف رهبر حکومت ایران در جمع گروهی از مردم شهر بجنورد به طور کلی تغییر یافته است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، ۱۹ مهرماه سال گذشته در سخنانی موضع‌گیری سال‎های قبل خود را در قبال کنترل جمعیت در ایران اشتباه خوانده و از خداوند خواسته بود او را به خاطر این سیاست ببخشد.

به دنبال مخالفت رهبر حکومت ایران با ادامه سیاست‌های کنترل جمعیت٬ وزارت بهداشت بودجه‌ مرتبط با این سیاست را قطع کرده است و به جای آن طرح‌های تشویق به باروری به‌سرعت در حال طراحی و اجرا هستند.

Share