Share

یک شرکت ایرانی تولید محصولات چرمی به تولید چرم به روش گیاهی روی آورده که برای سلامت انسان و محیط‌ زیست مفید است.

در زمان قدیم از چرم گیاهی برای ساخت زره درایران استفاده می شد.

در زمان قدیم از چرم گیاهی برای ساخت زره در ایران استفاده می‌شد

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سه‌شنبه ۲۳ تیرماه، شرکت «مارال چرم» به منظور ارتقای کیفیت محصولات خود و امکان صادرات آنها به کشورهای اروپایی، تولید چرم به روش گیاهی را جایگزین روش استفاده از مواد کرومی کرده است.

استفاده از مواد کرومی و مواد گیاهی، دو شیوه رایج برای تولید چرم در جهان هستند.

عرضه چرم و محصولات چرمی که به روش کرومی تولید می‌شوند به دلیل ضررهایی که برای محیط‌زیست و سلامت انسان دارند در بازار اروپا و آمریکا ممنوع است.

چرم گیاهی از دیرباز در ایران و در جهان تولید می‌شده و امروزه نیز تشویق تولید چرم به روش گیاهی در دنیا گسترش یافته است.

در روش تولید چرم گیاهی از مواد گیاهی رنگی و چربی‌های حیوانی استفاده می‌شود.

در چرم‌هایی که با مواد کرومی تولید می‌شوند فضاهای بین‌سلولی سطح پوست خام با استفاده از مواد شیمیایی کرومی رنگ‌دهی می‌شود. شیوه استفاده از مواد کرومی از شیوه‌های سنتی تولید چرم است و تا سال‌های اخیر، عمده چرم تولیدی جهان با همین روش تولید می‌شد. اما امروزه در اروپا و آمریکا نه تنها استفاده از این روش ممنوع شده است، بلکه محصولات چرمی‌ای که با چرم‌های کرومی تولیدشده‌اند، اجازه حضور در بازار این کشورها را پیدا نمی‌کنند و عمدتاً برای مصرف در کشورهای فقیر تولید می‌شوند.

کروم یک فلز سنگین است که هم به محیط‌ زیست و هم به سلامت انسان آسیب می‌رساند. این آسیب‌رسانی سبب شده است طی سال‌های اخیر، دولت‌هایی که به مسائل زیست محیطی توجه می‌کنند، تولیدکنندگان چرم و محصولات چرمی را به استفاده از مواد گیاهی برای تولید چرم و محصولات چرمی تشویق کنند. این در حالی است که در ایران، درباره آسیب‌رسانی و مضرات چرم‌های کرومی اطلاع‌رسانی صحیحی انجام نشده و قانونی نیز برای محدود کردن استفاده از این نوع چرم وجود ندارد.

در فرآیند تولید چرم‌های گیاهی از فلزهای سنگین و مواد شیمیایی سمی استفاده نمی‌شود و به همین دلیل این نوع چرم هیچ آسیبی به پوست و بدن انسان وارد نمی‌کند.

امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا، استفاده از چرم‌های کرومی در پوشاک کودکان ممنوع است؛ چرا که حساسیت پوست کودکان در مقابل عوارض کروم بیشتر از بزرگسالان است.

محصولاتی که با چرم گیاهی تولید می‌شوند، گرچه گران‌تر هستند اما از آنجایی که به سلامتی انسان و محیط زیست آسیب نمی‌رسانند در کشورهایی که به حفظ محیط زیست توجه بیشتری دارند، رواج یافته‌اند.

Share