Share

محمد گنجی وطن، کارگری سی ساله، بر اثر ریزش معدن زغال سنگ طرزه در شهر شاهرود جان سپرد.

marge kargar 1

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، این حادثه صبح روز دوشنبه،۲۲ تیر ماه در معدن طزره واحد معدنی البرز شرقی اتفاق افتاده است.

«محمد گنجی وطن» درحال کمک به همکاران‎‌اش در نصب تیرک‌های چوبی بود که دچار حادثه شد.

گفته می‌شود هدف از نصب این تریک‌های چوبی جلوگیری از ریزش دیواره و سقف تونل معدن بوده اما در زمان نصب با افتادن ناگهانی چند تکه سنگ بزرگ برسر کارگران، محمد گنجی وطن جان خود را از دست داد.

کارگر فوت شده از ۱۵ سال پیش در این واحد معدنی مشغول کار بود. او دو فرزند داشت و در روستای وطن که از توابع شهرستان آزاد شهر استان گلستان زندگی می‌کرد.

معدن طرزه که یکی از معادن زیر مجموعه معدن البرز شرقی است و در شهرستان شاهرود استان سمنان واقع شده است.

ایمنی نامناسب در حین کار  هر ساله، به مرگ شماری از کارگران می‌انجامد. با این حال کارگران معدن در شرایط دشوارتری به سر می‌برند. به طوری که سال گذشته مولود جافریان، معاون فنی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفته بود که در هر ۱۶ روز یک معدنچی در معادن کشور می‌میرد.

با وجود این، از آنجایی که آمار دولتی تنها آمار موجود در خصوص سوانح کاری است، در این مورد هم مانند بسیاری دیگر از آسیب‌های اجتماعی، اطلاعات دقیقی وجود ندارد. سازمان تأمین اجتماعی تنها مواردی را که تحت پوشش بیمه هستند گزارش می‌دهد و حوادثی که برای بسیاری از کارگران غیرقانونی اتفاق می‌افتد، به هیچ نهادی گزارش نمی‌شود.

در همین زمینه:

مرگ دو کارگر در بافق یزد بر اثر ریزش معدن

کشته شدن ۲ کارگر در معدن منگنز قم

جان ناقابل کارگران در مقابل بیمه و ایمنی

مرگ دو معدنچی بر اثر گازگرفتگی در مازندران

مرگ یک نفر در معدن “سه چاهون” بافق

مرگ سه کارگر بر اثر حوادث شغلی در ایران

Share