Share

منابع خبری می‌گویند که وضعیت محمدرضا افشار، اردشیر شهنواز و زیبا پورحبیب سه زندانی عقیدتی در ایران «نامناسب» است.

zendan

به گزارش سحام‌نیوز، محمدرضا افشار و اردشیر شهنواز دو تن از مربیان «عرفان حلقه» در اندرزگاه سه زندان رجایی‌شهر در کنار زندانیان با جرایم عادی در «وضعیت نامناسبی» به سر می‌برند و زیبا پورحبیب نیز در زندان قرچک همراه با زندانیان عادی نگهداری می‌شود.

محمدرضا افشار در تاریخ هشتم تیرماه در پی احضار تلفنی به زندان اوین مراجعه کرد و بازداشت شد و برای گذراندن محکومیت خود به زندان رجایی شهر منتقل گردید.

به گفته یک منبع که نامش فاش نشده، «محمدرضا افشار و اردشیر شهنواز به همراه زندانیان با جرایم عادی در شرایط نامطلوبی به سر می‌برند، به طوری که بعد از گذشت حدود ۲۰ روز از آغاز محکومیت این دو عضو عرفان حلقه، برای نخستین بار امکان استحمام با آب ولرم برای آنان فراهم شده، این در حالی‌است که تا این تاریخ فقط آب سرد در اختیار زندانیان بوده است.»

عدم در دسترس بودن آب شرب و غذای مناسب از دیگر مشکلات این دو زندانی اعلام شده است.

محمدرضا افشار از مربیان عرفان حلقه دو سال پیش به دلیل تدریس این عرفان به مدت یک‌ماه بازداشت شد.

افشار به اتهام «توهین به مقدسات و مداخله در امور پزشکی» به دو سال حبس تعزیری و به اتهام «تحصیل مال نامشروع» به ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

اردشیر شهنواز نیز با اتهاماتی مشابه به پنج سال حبس تعزیری و پرداخت جریمه نقدی محکوم شده و در اندرزگاه سه زندان رجایی‌شهر کرج به سر می‌برد.

همچنین زیبا پورحبیب نیز برای گذراندن پنج سال محکومیت خود در زندان قرچک ورامین به سر می‌برد. او نیز از ۱۰ تیر در میان زندانیان با جرایم عادی و در «شرایطی سخت» محکومیت خود را سپری می‌کند. این مربی ۵۶ ساله در سوله‌ای پرجمعیت در حالی که «غلظت دود سیگار بسیار آزار دهنده است» نگهداری می‌شود.

بر پایه قوانین ایران، زندانیان سیاسی و عقیدتی باید در بند زندانیان سیاسی نگهداری شوند.

این افراد از جمله شاگردان محمدعلی طاهری هستند. از محمدعلی طاهری به عنوان بنیان‌گذار «طب مکمل ایرانی، فرادرمانی و سایمنتولوژی و نظریه‌ پیوند شعوری» یاد می‌شود.

طاهری که مریدان و هوادارانش او را با لفظ استاد خطاب قرار می‌دهند، علیرغم اینکه فعالیت‌هایش در گذشته در ایران آزاد بوده و از آن تقدیر شده، از اواخر سال ۱۳۸۹ و پس از گسترده‌تر شدن دامنهٔ مخاطبانش، با محدودیت‌های گسترده‌ای روبرو بود که در نتیجه اعمال این محدودیت‌ها، مجبور به توقف کلیه فعالیت‌های خود از تاریخ ۱۰ مردادماه سال ۱۳۸۹ شد.

او در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ برای سومین مرتبه بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به‌اتهام «توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع با لمس نامحرم، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس) و ضاله بودن کتب و آثار» به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

«افساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد»، اتهام دیگر طاهری بود که دادگاه به تحقیقات صورت گرفته در این بخش اشکال گرفت و پرونده برای تکمیل تحقیقات به دادسرا ارسال شد.

دادسرا نیز پس از رفع نواقص، پرونده را مجدداً به دادگاه ارسال کرد. ششم اسفند ماه سال ۹۳ برای رسیدگی به این اتهام تعیین شد اما با درخواست مهلت طاهری، دادگاه برگزاری جلسه محاکمه را به سال جاری موکول کرد.

محمدعلی طاهری در شرایطی به اتهام فساد فی الارض به زندان محکوم شد که در حال گذراندن دوره پنج ساله حبس خود در زندان بود.

خرداد سالی جاری رسانه‌ها خبر دادند که طاهری به اعدام محکوم شده است اما مقامات قضایی صدور چنین حکمی را تایید نکردند.

Share